Assisi - Reggio Umbria
Ez a gyönyörű középkori város, muskátlis utcáival, szökőkutas tereivel Szent Ferenc (kb. 1181-1226) hagyatékának méltó örököse. A szent nyughelye is, mint a többi más ház, látnivaló, turistalátványosság súlyos károkat szenvedett 1997.szeptember 26.-án, amikor földrengés rázta meg a várost. A helyreállítást viszonylag hamar, mintegy két év alatt befejezték, legalábbis ami a bazilikát illeti. A város több pontján még ma is daruk állnak, több épületet is fólia fed be, de a változás, a fejlődés szemmel látható. Amikor zo- először járt itt 2001-ben, akkor például még sáros, szinte járhatatlan úton kellett felmenni a Rocca Maggiore -ba, (a várba a város felett). Most pedig alig találta meg a felvezető utat, mert annyira szépen felújították az utcákat. Vadonatúj térköveket kaptak, lépcsőket alakítottak ki, ügyelve a mozgáskorlátozottakra is. Parkolni persze ugyanúgy nem lehet, szinte minden parkoló tele van és tulajdonképpen nem is ajánljuk, mert az áraik igen magasak. Magasak ahhoz képest, hogy a város bejárására nem elég pár óra, hanem igenis szentelni kell rá egy egész napot, de a nap végén rájöttök majd, hogy kevés az egy nap is. Nem is azért, mert annyira sok a látnivaló, hanem azért, mert a város egy hegyre épült és a sok kis utcán való fel-le sétálás nagyon kifárasztja az embert.
Mi kb. 11 óra magasságában értük el a várost, de attól függetlenül, hogy Tündüs jó fizikai állapotnak örvend, délután 4-kor már azt mondta a Citadella felé haladva felfelé, hogy nem megyek tovább, le kell ülnöm. :( Szóval, csak lassan, de biztosan haladjunk és ha van rá időnk, akkor szánjunk rá két napot. ,) Ami pedig a parkolást illeti...az SS147-es úton haladva, a Viale Vittorio Emanuele II -ről, a nagy parkoló mellett forduljatok be a kis híd alá, követve a H betűs kórház táblát... a Viale Valentin Muller felé. A kórházzal szemben óriási, ingyenes parkolót találtok, ami igaz kicsit messze van a várostól és sokat kell gyalogolni, de meglátjátok megéri majd, mert az Oasi del Sacro Cuore -re visszaérve (a nagy parkoló, ahol befordultatok a kis híd alá) majd mozgólépcsővel mehettek fel a városba. ,) A parkoló nem őrzött, de annyira biztonságos, hogy elfelejtettük bezárni a kocsit és több, mint 8 órán keresztül állt ott anélkül, hogy bárki is hozzányúlt volna. :S Ha a műholdas képet nézitek, akkor ez a parkoló a jobb alsó sarokban van, San Damiano, o-betűje fölött.
Bejelölésünk helyszíne a Basilica di San Francesco.
Szent Ferenc halála után két évvel, 1228-ban kezdték el építeni a templomot. A templom harangtornya, a campanile, 1239-re készült el. A következő évszázadban a felső és a szent nyughelyéül szolgáló alsó templomot a kor legnagyobb festői, többek között Cimabue, Simone Martini, Pietro Lorenzetti és Giotto díszítették.
A 13.században épült felső templom szárnyaló gótikus ívei Szent Ferenc égi dicsőségét jelképezték és példaként álltak a későbbi ferences templomok előtt. A homlokzat és a rózsaablak a korai olasz gótika remekművei. Az alsó templomot számos oldalkápolnával bővítették ki a 13. században, hogy elegendő helyet biztosítsanak a sok zarándoknak. Az alsó templom alatt találjuk a kriptát, ahol Szent Ferenc koporsóját helyezték el. Giotto freskósorozata, Szent Ferenc élete a legismertebbek közé tartozik egész Olaszországban! Szent Ferenc extázisa a szent életének jeleneteit megörökítő sorozat (kb.1290-1295) 26 táblájának egyike. A freskósorozat fölött római művészek megkopott festményei láthatók. Cimabue Szent Ferencről készült festménye (1280 körül) kitűnően ábrázolja a szegénységet, szüzességet és engedelmességet hirdető, nagy tiszteletben álló szent alázatosságát. Pietro Lorenzetti merészen megkomponált freskója, a Levétel a keresztről (1323), megcsavarodott testtel ábrázolja Krisztust, egy csonka kereszt előtt.
A bazilika a kereszténység egyik legjelentősebb szentélye és egész évben zarándokok ezrei keresik fel.
# 362.