Az Auschwitz-Birkenau Koncentrációs Tábor (németül Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau, KL Auschwitz) a legnagyobb német megsemmisítő tábor és egy sor koncentrációs tábor neve, három fő táborból és 40-50 kisebb táborból állt. Nevét a közeli Oświęcim német nevéről kapta, mely város Krakkótól kb. 60 km-re nyugatra helyezkedik el Dél-Lengyelországban. A németek Auschwitzot 1940 áprilisában létesítették - egy régi lengyel téglából épült kaszárnya épületeit felhasználva - Heinrich Himmler irányításával, aki két nemzetiszocialista szervezet vezetője is volt, az egyik a Schutzstaffel (SS), a másik a titkos rendőrség, a Gestapo. A tábort először lengyel értelmiségiek és az ellenállási mozgalom tagjainak internálására, valamint szovjet hadifoglyok őrzésére használták, a megszállt Lengyelországból és a németországi koncentrációs táborokból szállították ide őket.
Auschwitz I.: az eredeti koncentrációs tábor, az adminisztratív központ szerepét töltötte be az egész komplexum számára, és durván 70 000 ember, főleg lengyel és szovjet hadifoglyok halálának színhelye volt.
Auschwitz II.: (Birkenau), megsemmisítő tábor, ahol legalább 1,1 millió zsidót, 75 000 lengyelt és mintegy 19 000 romát öltek meg.
Auschwitz III.: (Monowice), ami az IG Farben konszern Buna-Werke gyára számára munkatáborként szolgált.
A túra azzal indul, hogy a bejáratnál lévő moziban megnéz(het)ünk egy filmet, amit akkor készítettek, amikor a Vörös Hadsereg 322. lövészegysége 1945. január 27-én felszabadította a tábort. (Döbbenetes!).
Ekkor már csak 7500 fogoly volt itt, a leggyengébbek és a betegek, mert a németek 1945. január 17-én megkezdték az evakuációt, mivel igyekeztek elrejteni gaztetteiket a közeledő szovjet csapatok elől: felrobbantották a gázkamrákat és a krematóriumokat a foglyokat pedig gyalog(!) útnak indították nyugat felé.