A közel egy kilométer hosszú Tagore sétány névadója a híres hindu költő, Rabindranath Tagore, aki 1926-ban itt lelt gyógyulásra, s ezért egy hársfát ültetett a parkban. Azóta számos híresség gyarapította fával a sétányt. A hindu legenda szerint, aki idős korában hársfát ültet, az megéri a fa kilombosodását. Tagore a faültetés után még tizennégy esztendőt élt. Ha nem vagyok többé a földön, ó fám, susogtasd tavasszal megújuló leveleidet az erre vándorlók felett: a költő szeretett, míg élt - írta. A költő emlékfája és szobra körül liget alakult ki az elmúlt évtizedekben. India több köztársasági elnöke, majd közismert miniszterelnök-asszonya, Indira Gandhi tisztelgett Tagore emlékének egy-egy fával.
A Nobel-díjas olasz költő, Salvatore Quasimodo 1961-ben ültetett apró hársfát ittléte emlékére. Űrhajósok, tudósok - köztük a Nobel-díjas Wigner Jenő, Harsányi János, Oláh György - emlékfái is itt láthatók. Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság elnöke 1990-ben, Franco Cajani olasz költő 1992-ben, Orbán Viktor miniszterelnök 2000-ben ültetett itt fát.
Tagore, Rabindranath (Kalkutta, 1861. május 7. - Kalkutta, 1941. augusztus 7.)
Nobel-díjas hindu író, költő
A szankszrit ókori remekművek alkotói óta ő a leghíresebb indiai író-költő. Rendkívül termékeny alkotó volt: ezernél több vers, húsznál több dráma, nyolc regény és mintegy nyolc kötetnyi novella megírása mellett működött festőként, zeneszerzőként (ezernél több dal szövegét és dallamát alkotta meg), kritikusként és esszéistaként, fordítóként, tanárként és hazafias aktivistaként .
Az általa használhatatlannak tartott iskolarendszer elleni tiltakozásképpen 1901-ben megalapította Sántinikétanban a Visvabháratí szabadegyetemet, amely azóta is az ő szellemiségéhez híven működik. Leghíresebb költői alkotása a Gítándzsali: a hagyományos indiai vallásosságon (elsősorban bengáli vaisnavizmuson) alapuló dal-versek füzére, amelyet saját maga fordított le angol prózára (azt hiszem, magyarul Áldozati ének címmel jelent meg az angol változat fordítása). Ennek a fordításnak a megjelenése után, 1913-ban ítélték neki az irodalmi Nobel-díjat.
Európai körútja alkalmával Bécsben megbetegedett. Korányi Sándor orvos személyesen kísérte Balatonfüredre. 1926. november 1-jén érkezett a szanatóriumba, ahol visszanyerte egészségét, és gyógyultan távozott. Ennek emlékére fát ültetett a parkban. A gyógyulás emlékére c. verse Tábori Kornél fordításában olvasható a hársfa előtt.
1956-ban indiai kulturális küldöttség bronzból készült mellszobrot, Rasithan Kashar alkotását adta át a városnak. A Tagore-szobor a költő által ültetett fa alatt áll. A part menti sétány 1957 óta viseli Tagore nevét.
Balatonfüred ősi bortermelő település, Füred környékén ősidők óta termesztenek szőlőt. Az évente augusztusban megrendezett Füredi Borhetek az egyik leglátogatottabb borünnep Magyarországon. A Balaton parton húzódó csodálatos szépségű Tagore sétányon a szőlősgazdák felverik sátraikat, és legjobb boraikat kínálják 2 héten át az ide látogatóknak.
#216.