Cittá del Vaticano - Basilica di San Pietro. Vatikánváros - Szent Péter-bazilika
Szent Pétert Krisztus után 64-ben temették el egy nekropoliszban, közel ahhoz a helyhez, ahol Néró cirkuszában fejjel lefelé keresztre feszítették. Krisztus után 324-ben Constantinus emeltetett templomot a sír fölé.
A régi bazilika újjáépítését a 15.században kezdték el, majd folytatták a 16. és 17. században. Az új bazilikát végül 1626-ban szentelték fel.
A római katolikusok márványba álmodott legszentebb szentélye, a pazar pompájú Szent Péter-bazilika hívők és nem hívők seregeit vonzza a világ minden pontjáról.
A felbecsülhetetlen értékű műalkotások százainak egy részét a Constantinus által épített 4.századi régi bazilikából mentették át, a többit késő reneszánsz és barokk művészek készítették.
A templom elképesztően nagy, 186 méter hosszú, de a tér, a Piazza San Pietro sem kicsi, így a méretei mondhatni passzolnak a térhez.
Vasárnaponként, egyházi ünnepeken és olyan különleges alkalmakkor, mint pl. a szentté avatás, a pápa a bejárat feletti balkonról áldja meg a hívők seregét. A kor fejlett technikája persze ide is betört, a tér több pontján óriási televíziók vannak elhelyezve...sikeresen tönkretéve mindent. Persze, aki a pápa fejét akarja látni 3 méteres átmérőben, az biztos örül neki, namind1.
A régi bazilika bejáratának bronzkapuját, amelyet bibliai jelenetek díszítettek, Filarete készítette 1439 és 1445 között. A másik bejáratot, a Szent kaput csak a Szent-években nyitják ki. Az előcsarnokot és a homlokzatot Carlo Maderno tervezte 1614-ben.
A belső tér gyűjtőpontjában, Michelangelo hatalmas kupolája alatt, melynek átmérője 136,5 méter, a pápai oltár áll Bernini csavart oszlopos baldachinjával. A pápai oltár alatt van a kripta, ahol a hagyomány szerint Szent Pétert eltemették. Bernini készítette az apszis Cathedráját is.
Mint említettük, a templom 186 méter hosszú, a főhajó padlóján látható jelek pedig azt mutatják, hogy más templomok milyen hosszúak.
A bejárat után jobbra láthatjuk: Michelangelo: Pietá szobrát. Michelangelo 25 éves volt, amikor a szobrot készítette, 1499-ben. Az 1972-es barbár támadás óta (ha emlékeink nem csalnak, akkor pont egy magyar volt) a csodálatos szobrot golyóálló üveg védi.
Szent Péter lába: a zarándokok érintésétől egészen elkopott az évszázadok alatt. A szobrot Arnolfo di Cambio faragta a 13.században.
Sacre Grotte: a régi bazilikából megmentett mozaiktöredék Giotto munkája, és ma a kriptában látható, ahol több pápát is eltemettek.
VII. Sándor pápa emlékművét szintén Bernini készítette.
A Chigi pápát az Igazság, a Kegyesség, az Irgalmasság és a Megfontoltság allegorikus alakjaival ábrázolta.
A bejutáshoz sok türelemre van szükség, avagy korai ébredésre. A sor gyakran 250-300 méter hosszú is lehet, viszont elég jól halad, bár a tűző napon álldogálni nem valami felemelő érzés. Ha már ott vagyunk feltétlenül menjünk fel a kupolába, ahonnan csodálatos kilátás nyílik Rómára.
A kupolába 2féleképpen juthatunk fel:
1. Gyalog : ez 537 lépcsőt jelent.
2. Lift, aztán gyalog : ez kb. 320 lépcsőt jelent. (ha jól emlékszünk:) 6 és 7 euró az ára, persze lifttel a drágább.
# 304.