1526-ban, a mohácsi csata előtti történelmi jelentőségű tanácskozások színhelye. Itt választották a sereg fővezérévé Tomory Pál kalocsai érseket, s határozták el az elhamarkodott, szerencsétlen ütközetet.
Műemlék a Nepomuki Szent János-kápolna. 1718-ban épült hullámos oromfallal. Egykori cisztercita apátsága országos hírű volt. Bátaszék ma fontos vasúti csomópont.
Forrás: Panoráma kiadó - Útikönyvek sorozat Magyarország - Hetedik átdolgozott kiadás. 1981. A retro feeling kedvelőinek. ,)
Bátaszék
Tolna megye délkeleti részén a Dunát kísérő ártér és a Mecsekhez kapcsolódó szőlővel beültetett dombvidék vonulata között jelentős közúti és vasúti csomópontban fekszik a 6968 lakosú kisváros. Első írásos említése a településnek 1142-ből a cikádori apátság alapító leveléből való.
A ciszterciek II.Géza uralkodása idején települtek a mai Bátaszék területére felépítve itt a magyarországi ciszterci rend első kolostorát. 1441-ben Ulászló király adománylevele már mezővárosként említi Bátaszéket. A ciszterci szerzetes rend tevékenysége és a település közlekedésközponti szerepéből adódó folyamatos fejlődést csak a török pusztítás állítja meg. A hódoltság megszűntével újraéledő mezőváros az új birtokosok által idetelepített nagyszámú német telepes munkája nyomán Tolna megye egyik legjelentősebb településévé válik Bátaszék.
A város gazdasági - szellemi életében törést a II. világháború, majd az azt követő sváb lakosság kitelepítése felvidéki magyarok, székelyek betelepítése okoz. Ez a többfelől érkezett lakosság ma egységben él az 1995-ben újból városi rangot kapott településen.
Bátaszék ma is a térségben központi szerepet tölt be, melyet kiépült középfokú intézményrendszere alapoz meg. A város számos egyházi jellegű műemlékkel rendelkezik, melyek az 56-os számú Szekszárd-Mohács főút mellett helyezkednek el. A több mint száz éve Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt neogótikus katolikus templom 83 m magas tornyával uralja a környéket.
A környék fontos idegenforgalmi nevezetessége, jelentőségét emeli a templom szomszédságában a 2001-ben felavatott az első magyarországi ciszterci alapítású kolostor templomát bemutató romkert. A katolikus templom oratóriuma otthona az egyházművészeti kiállításnak. Itt jártunk mi is. ,)
További érdekességek:
A Kálvária kápolna 1780-ban épült későbarokk stílusban, mely barokk szobraival jelentős értéket képvisel. A Nepomuki Szent János kápolna és szobor barokk stílusú, akárcsak a Szentháromság oszlop, mely a XVIII. század végén létesült. A műemléki védettség alatt álló világi jellegű a Szabadság u.2. szám alatt található erdészeti irodaház és Budai u. 7. sz. alatti 1820-ban épült épület úgyszintén a település központját díszíti.
A népi építészet remeke a volt lakó- és gazdasági épület a Szabadság u. 24. szám alatti Tájház értékes néprajzi gyűjteménynek ad otthont.
Csanády gyűjtemény: Bátaszéken járva érdemes megtekinteni a régészeti néprajzi és várostörténeti értékeket bemutató Dr. Csanády György-féle magángyűjteményt.
#249.