A Hadtörténeti Múzeum az Arsenal szerves részét képezi Ahogy korábban írtam, az Arsenal 72 objektumból állt, a Főbejárat volt az 1., közvetlenül mögötte található a múzeum épülete, amely 18. objektum címmel büszkélkedhet . Az épület eredetileg is múzeumnak készült az Arsenal-on belül. Gyűjteményeiben megtalálhatók a fegyverek és páncélok, harckocsik, katonai repülőgépek, egyenruhák, szobrok, festmények és tervrajzok, zászlók, kitüntetések, sorhajók, monitorok és más hadihajók modelljei, alkatrészek, írásos dokumentumok és más múzeumi tárgyak. A múzeumi gyűjtemény alapját az évszázadok során a császár kincstárában, a hadsereg fegyverraktáraiban és az uralkodó tágabb környezetében összegyűlt hadi trófeák, fegyverek, műtárgyak, dokumentumok és más tárgyi emlékek képezik. Az előcsarnokba belépve már látható az épület monumentalitása. A lépcsőháza bármely reprezentatív épület díszévé válhatna. A kupolája 43 m magas. A lépcsőházban megtaláltam a magyar címert is (mint a Monarchia része). A bejárati rész, ahol a pénztár található, a Hadvezérek csarnoka. A Hadvezérek csarnokában 56 egész alakos szobor állít emléket Ausztria legnevesebb hadvezéreinek Ferenc József császár rendeletének megfelelően. A szobrok carrarai márványból készültek, magasságuk egyformán 186 centiméter. A hadvezérek nevein és évszámain kívül fel van tüntetve a 32 különböző alkotó szobrász neve, a felállítás ideje, valamint a mecénás neve is, aki a szobor költségeit fedezte. A szobrok felének költségeit maga a császár vállalta, a többit magánszemélyek finanszírozták, gyakran az illető hadvezér leszármazottai.
Az emeleten találhatóak azok a kiállítások, amelyek a már említett egyenruhákat, rangjelzéseket, kitüntetéseket, stb. mutatja be. A földszinten, szemben a pénztárral már komoly katonai fegyvereket, ágyukat, repülőket is bemutatnak. Az egészre vonatkozóan azt kell mondani, hogy hihetetlenül profin csinálták meg a kiállítás egészét, hogy szerintem az is megnézheti, aki nem feltétlenül érdeklődik a katonai témák után. Az a kocsi is ki van állítva, amelyben meggyilkolták Ferenc Ferdinánd főherceget Szarajevóban.
Javaslom a Fotóalbum megtekintését is, mivel ide csak néhány képet töltöttem be kedvcsinálónak.
Még egy megjegyzés: eredetileg a tank Múzeumot akartam megnézni, ami szintén az Arsenal része, az interneten azt az információt találtam, hogy minden vasárnap nyitva van. Ezért időzítettem a látogatásomat erre az időpontra. Amikor oda értem a bejárathoz, azzal szembesültem - egy cetlin történő kiírás miatt - hogy csak minden első vasárnap van nyitva havonta. 8-a pedig már a második vasárnap volt. Az interneten továbbra is az első változat szerepel. Itt azért egy kicsit fel voltam háborodva. Ez után mentem el a Hadtörténeti Múzeumba, ha már itt vagyok, nem bántam meg, de nem az volt az elsődleges célom.