Sziasztok, Gábor vagyok!
Először is azt kell tisztázni, hogy a cím nem elírás, mivel nem sch-val kell írni a Charlottenburgot.
Sophie Charlotte von Hannover III. Frigyes választófejedelem felesége volt, neki kezdték építeni ezt a csodálatos palotát. Sophie nagyon korán meghalt (36 éves volt), emlékére ezt a környéket Charlottenburgnak nevezték el. Egyébként ez Berlin legnépesebb kerülete és itt él (az egyéb nemzetiségeken kívül) arányában a legtöbb orosz, így néha Charlottengrad-nak is szokták hívni.
Maga a kastély és a parkja a várost átszelő Spree folyó partján helyezkedik el. Mivel viszonylag messze van a belvárostól, berlini szinten talán eléggé egyszerű parkolóhelyet találni, ami Berlinben eléggé nagy szó (vagy csak én voltam szerencsés, mert pont az egyik bejárat mellett tudtam leállni). Az egész terület a Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg (Porosz Kastélyok és Kertek Berlin-Brandenburgban Alapítvány) kezelésében van. Ez az Alapítvány kezel egyébként számtalan más kastélyt és annak parkját. Az látszik, hogy irgalmatlan mennyiségű pénz felett rendelkeznek. Jelenleg itt is nagy felújítási munkák folynak, most a központi szárnyat és annak kupolását újítják fel (ez majd látszik a fényképeken is).
A palota kertjét az egyik oldalról, mint azt írtam, a Spree folyó határolja. A németek minden ilyet kihasználnak turisztikailag, most is eldöcögött itt egy turista hajó. Amit szintén már korábban is észre lehetett venni, a kastélyok közvetlen közelében francia tipusú kertek vannak kialakítva és ahogy távolodunk, úgy megy át az angol tipusú parkba. Itt viszonylag éles a határ, a téglalap alakú francia kerten kívül minden más parkrészlet angol típusú. A francia kert végében van egy szokásos tó, itt barátságos hattyúk és kacsák várják a falatkákat a látogatóktól. Ahogy behatolunk az angol parkba, rábukkanunk egy mauzóleumra (előtte gondozott, szép kis virágos park). Ezt konkrétan temetésre is használták, itt nyugszik a maga korában rendkívűl népszerű porosz királyné, Lujza, ill. összesen 7 porosz uralkodót és feleségeket temettek ide. Visszatérve a parkba, több gondosan karbantartott sétaúton visszatérhetünk a kastélyhoz. Az szembeötlő, hogy több, különböző stílusban épült szárnnyal toldották meg a központi kastélyt annak fejlesztése során, így egy nagyon hosszú kastély épület együttes jött létre. A nyugati végen található a volt színház, az ma múzeum. A palota és a színház között van a Nagy Pálmaház (Orangerie), vele szemben, teljesen különállóan, a Kis Pálmaház. A fő kastély udvara azért már körbe lett kerítve egy díszes kerítéssel és kapuval együtt, oda azért közemberek már nem nagyon tudtak bejutni. Maga a park szabadon látogatható és ingyenes. A felújítás ellenére a kastély nyitva van, a kiállításai látogathatóak (ha van rá idő és főleg pénz).
P.s.: a teljes fotóalbum elérhető közvetlenül a Webcímen keresztül!