A közel 100 méteres szirten magasodó vár történelme az 1004-es évbe nyúlik vissza, amikor II. Henrik német császár, a bledi vagyont Albuin brixeni püspöknek ajándékozta. Abban az időben csak egy román stílusú torony állt a jelenlegi kastély helyén, melyet falak védtek. Az első vár 1011 körül épült fel, de a brixeni püspökök soha nem éltek benne. Ezért nem találunk benne luxus szobákat, mert nagyobb hangsúlyt fektettek a védelmi rendszerre.
A késő középkorban több tornyot építettek és tökéletesítették a védelmi rendszert. A várra jellemző a kettős struktúra – a megerősített központi rész, amely a földesurak lakására volt szánva, és a külső rész a várfallal és épületekkel a szolgák részére. 1511-ben egy földrengés súlyosan megrongálta a várat, a felújítás során kapta meg a mai formáját. Számos címer, falra festve vagy kőbe vésve, díszíti a kastély egyes épületét.
Az összes épület közül, minden bizonnyal a legérdekesebb a felső várudvarban található gótikus várkápolna, melyet Szent Albuin és Szent Ingenium tiszteletére szenteltek. A kápolna a XVI. században épült, 1700 körül felújították barokk stílusban és falfestményekkel díszítették. Az oltár melletti festmények a bledi birtok adományozóit, II. Henrik német császárt és feleségét Kunigundát ábrázolják. Az ábrázolásuk megtalálható a Mária mennybemenetele (Nagyboldogasszony) templomban a Bledi-szigeten is.
1951 és 1961 között Tone Bitenc építészetmérnök vezetése alatt a várban nagyobb felújítást végeztek. Az alsó udvarban a szolgák lakóépületeiben kapott helyet a várkastély nyomdája, pontosan alatta pedig a várkastély borospincéje van. A felső udvarnál múzeum van, amely Bled történelmét mutatja be.
A várkastély ma kiállítási terület. A kápolna mellett elhelyezkedő bemutató helyiségek Bled ősi történelmét mutatják be az első ásatásoktól, és a kastély történelmi fejlődésének egyes szakaszait, arra a korra jellegzetes berendezésével. Igaz, ezek a bútorok eredetileg nem a bledi várból származnak, mégis nagyon jelentős illusztrációk a történelmi korszakok életmódjának bemutatására.
A várkastély udvarán a melegebb hónapokban számos kulturális rendezvény van, ezek közül a legkiemelkedőbb a vitéznapok, amikor bemutatják a középkori vár életét.
A helynek magyar vonatkozása is van: 1938-ban Bledben kötötték meg az úgynevezett “bledi egyezményt”, amelyben a kisantant elismerte Magyarország fegyverkezési egyenjogúságát, Magyarország pedig lemondott a Trianonban elveszített területek erőszakos visszafoglalásáról.
Hát hiába…a 21. század: egy folyamatosan változó hologram mutatja, hogyan alakulhatott ki a Triglav és környéke.