Aquincum két amfiteátruma közül a kisebbik, az un. polgárvárosi amfiteátrum a város északi falán kívül helyezkedik el.
A 2. század közepén már mûködõ építményt a 3. század folyamán többször felújították. Szerkezete alapján a szinte köralaprajzú, 86,5 x 75,5m tengelyméretû épület a földamfiteátrumok körébe sorolható. Ennél a típusnál a lelátást biztosító rézsût két gyûrûfal közé döngölt földbõl alakították ki. Erre kerültek a lelátó kõpadjai, melyek közül néhányba a páholy egykori tulajdonosának nevét is belevésték. A részben fedett lelátókra külsõ rámpán juthatott a mintegy 6-7000 fõnyi közönség, s innen szemlélhette az arénában folyó küzdelmet. Az arénát, melybe a kelet-nyugati tengelyben kialakított két kapun lehetett bejutni, 3 méter magas pódiumfal vette körbe.
Az amfiteatrumban különféle sportversenyeket és állathajszákkal vegyes gladiátorküzdelmeket rendeztek. Mivel ennek az épületnek volt a városban a legnagyobb befogadóképessége, komolyabb jelentõségû közügyekhez is használták. Itt tartották a politikai gyûléseket, a városi ünnepségeket, a császár látogatása alkalmával sorra kerülõ beszédeket.
Az amfiteátrum mellett emelkedett a gladiátorlaktanya, ahol a népszerû küzdelmek bajvívóit képezték ki és gyakorlatoztatták. Kõkerítéssel határolt udvarát és a térség közepén álló tornyát ma föld fedi.
A nyugati kapu déli oldalán az amfiteátrumi játékok istennõjének, Nemesisnek állítottak szentélyt. A szentély feltárása során innen került elõ az istennõ szobrocskájának töredéke, valamint több feliratos oltárkõ.
Csak átutazóban, de azért megnéztem. Érdemes.
A helyszínhez mindenképpen hozzátartozik:
http://www.awilime.com/utazas/helyszin/aquincum_polgarvaros/1c5
További túra - és egyéb videóért iratkozz fel YOUTUBE csatornámra: https://www.youtube.com/user/MCBUBU0