Észak - Írország. Antrim megye
A város egy masszív vár köré épült ki, amit még John de Courcy építtetett 1180-ban, hogy megvédje a Belfast Lough bejáratát. De Courcy volt az angol-normann seregek vezetője, akik megszállták Ulstert, miután Strongbow délen elfoglalta Leinstert.
Carrickfergus Castle, a vár, a kikötőre néző kőszirtre teljesen ráépült. Írország legszebb és legjobb állapotban megmaradt normann várának még az eredeti kapurostélya is látható. A várat a 12.század óta természetesen többször is átépítették: 1250-ben toronnyal és kapubástyákkal egészítették ki. A várfalat például kiszélesítették, hogy jobban elférjenek az ágyúk (a képeken is láthatjátok). A szögletes bástyában fegyvereket és páncélokat állítottak ki, míg a várfalon életnagyságú katonabábu őrködnek.
1928-ig a vár folyamatos használatban volt, közben sokszor gazdát cserélt. A skótok Edward Bruce alatt 1315-ben három évre foglalták el. 1688-ban II. Jakab hadserege szállta meg. Őket Schomberg tábornok vezetésével III. Vilmos katonái űzték ki 1690-ben. A boyne-i csata előtt 1690 júliusában Vilmos itt szállt meg.
Egy kis történelem:
A Richard de Clare (becenevén: Strongbow - erős íj) vezette angol-normann nemeseket Leinster királya hívta Írországba 1169-ben. Elfoglalták a nagyobb városokat és II. Henrik Írország királyának kiáltotta ki magát. Leinster királya pedig Strongbow-nak adta a lányát, mert segített neki visszaszerezni a hatalmát. A következő évszázadokban azonban az angol uralom csak egy Dublin körüli kis részre korlátozódott, ami Pale néven ismeretes. A Pale-en kívül élő angol-normann bárók sokszor ugyanolyan hevesen szembehelyezkedtek a koronával, mint az ír klánok.
A boyne-i csata: 1688-ban Anglia királyát, II. Jakabot megfosztották a trónjától, hogy helyére ültessék protestáns lányát, Máriát és férjét, Orániai Vilmost. Jakab elhatározta, hogy visszaszerzi a koronát. Droghedától nyugatra, a Boyne folyó melletti Oldbridge-nél ír katolikusok segítségével megütközött Orániai Vilmossal. Jakab gyengén képzett, francia és ír katolikusokból álló 25 000 fős csapata 1690. július 1-jén csapott össze Vilmos francia hugenottákból, hollandokból, angolokból és skótokból álló 36 000 fős edzett seregével. A protestánsok győztek, Jakab Franciaországba menekült. Írországban kezdetét vette a protestáns uralom: a katolikusok földjeit elkobozták, a katolikus érdekeket elnyomták és ezzel 300 évre megpecsételték az ország sorsát.
Itt tényleg érdemes megállni !!! Hatalmas parkolójában mindig van hely, ha nincs valami koncert. ,)
#1.