Deir el-Bahari Luxorral szemben helyezkedik el, a Nílus nyugati partján. A neve annyit jelent „Az északi monostor”. Ez halotti templomok összessége, több fáraó is épített a komplexumhoz, de a legintenzívebb Hatsepsut temploma Deir el Bahar Egyiptom
Halotti templomaként épült a híres Deir el-Bahar, melynek arányai nagyon szépek, kiképzése teraszos, az egyik legszebb épület, mely az ókori Egyiptomból fennmaradt az utókor számára. Falain a mai napig láthatóak a képek, melyek Hatsepszut által indított kereskedelmi utakat és a núbiai csatákat ábrázolják, továbbá a királynő isteni származását, koronázását és a vallási ünnepeket is megtekinthetjük ezeken a falfestményeken. A templom építészét egyértelműen II. Mentuhotep hasonló temploma ihlette, mely hasonlóan teraszos kiképzésű. A templom belsejében több kápolnát is építettek, többek között természetesen Hatsepszutnak, I. Thotmesznek és Hathornak.
Deir el-Bahar érdekessége, hogy menedékként szolgált a királyok múmiájának. 1881-ben több mint ötven múmiát találtak egy hasadékban. Köztük volt sok jelentős fáraó múmiája is. Valószínűleg a XXII. dinasztia papjai menekítették ide a testeket. Az ideszállítás eredeti oka kétesélyes. Sokan úgy vélik, hogy a sírrablók fosztogatásai elől szerették volna megmenteni a múmiákat. Velük ellentétben vannak egyiptológusok, akik úgy vélik, hogy a gazdasági hanyatlás volt a költöztetések oka, és maga az uralkodó nyittatta meg a sírokat, hogy az aranyhoz hozzájusson, ellenben a testeket nem merte bántani, ezért inkább egy tömegsírhoz hasonlatos megoldást talált. Emellett szól az a tény, hogy a felnyittatott sírokból származó ékszereket találtak a XXII. dinasztia uralkodóinak taniszi sírjaiban. Bármi is volt az alapvető oka a múmiák átszállításának, megóvta azokat az utókor számára. Az építkezést Hatsepszut fáraónő végezte. Hatsepszut a XVIII. dinasztia ötödik fáraója volt, I. Thotmesz lánya. Először társuralkodó volt férje és féltestvére, II. Thotmesz mellett, majd annak halála után 22 évig uralkodott Egyiptom felett.