Dublin - a főváros.
A Szentháromságról elnevezett egyetemet I. Erzsébet királynő alapította egy Ágoston-rendi kolostor helyén (1592).
Az eredetileg protestáns egyetemre csak 1970 óta járnak katolikusok. Híres diákjai közt volt Oliver Goldsmith és Samuel Beckett drámaíró, valamint Edward Burke politikai író.
A Trinity gyepje és macskaköves udvarai csendes szigetet alkotnak a város szívében. Legfőbb látnivalói az Old Library (Régi könyvtár) és a kincstárban őrzött Book of Kells (Kellsi kódex).
A főbejárat után érkezünk a Parliament Square-re, ahol egyből szembetűnik, a Campanile, egy 30 méter magas harangtorony, amit Sir Charles Lanyon, a belfasti Queen University tervezője építtetett 1853-ban.
Tőle balra az ebédlőterem (1761), jobbra az NIKH. Az ebédlőterem után a tornaterem, belső udvarában 3 teniszpályával. Előtte áll Henry Moore szobra, támaszkodó, érintkező figurák (1969).
Vele szemben áll az Old Library (1732). A Régi Könyvtár Hosszú Terme (64m) 200 000 antik szöveget, tudósok márvány mellszobrát és Írország legöregebb hárfáját őrzi. Mögötte a múzeum épülete (1857) velencei külsejéről, színes halljáról és duplakupolás tetejéről nevezetes. Mellette a Berkeley Library épülete, Paul Koralek munkája (1967). Úgymond a két épület között találjuk a : Gömb a gömbben szobrot (1982) melyet a szobor alkotója, Arnaldo Pomodoro adományozott az egyetemnek.
#29.