Edam város a hollandiai Noord-Holland tartományában. Nevét az IJe nevű kis folyó gátján 1230 körül épült első település nevéből, IJedam-ból származtatják.
A település a szükségből épített kis gátnak köszönheti fellendülését, ugyanis az itt kikötő hajók az áru ki- és berakodásához csak úthasználati díj ellenében használhatták. Később a halászatból és a hajógyártásból származó jövedelem általi növekedés eredményeként 1357-ben V. Willem gróf városi jogokat adományozott a településnek. Még ebben az évben Edam lakói – mivel az úthasználati díj rájuk is vonatkozott - egy rövidebb csatornát ástak a Zuiderzee-n, létrehozva ezzel egy saját külön kikötőt. Az eredeti kikötőt feltöltötték, a helyi gazdálkodók és halászok pedig létrehoztak egy új közösséget Vollendam néven, ami valami ilyesmit jelent: teli gát .
1526-ban V. Károly császár által adományozott jog megteremti a lehetőségét a heti egy (sajt)piac megtartásának és az ennek köszönhető intenzív gazdasági fellendülés a XVI. század végére a legfontosabb Észak- Holland városok között emlegetik. (Ezt a jogot 1594-ben I. Willem herceg Alkmaar ostroma alatt az ostromlott városnak nyújtott segítségért az örökkévalóságig kiterjeszti).
Mára már a két település teljesen egybeépült (Edam-Vollendam), kb. 30 ezer lakosa van.
Mint minden rendes és adottságai révén arra alkalmas holland városban, Edamban is évszázadok óta gyártottak sajtot, eredetileg csak itt, később már az egész ország területén. Igazán híres, sőt világhírű akkor lett, amikor rájöttek, hogy egy vékony (piros) paraffin-viasz bevonat megvédi a kiszáradástól és az akkori ismert technológiákhoz képest hihetetlen mértékben megnöveli az eltarthatóságát. Ez lehetőséget adott a nagy távolságra történő szállításra, így az egész világon elterjedt és a XIV. és XVIII. század között az edami sajt volt a legnépszerűbb sajt a világon, különösen a tengereken és a messzi gyarmatokon.
Az a legenda járja, hogy népszerűségét nem csak a fent leírt tulajdonságainak köszönheti, hanem annak is, hogy a hosszú tengeri utakon azért csak kiszáradt és ezért a keménysége és alakja miatt szükség esetén kitűnően helyettesítette az ágyúgolyót.
A sajt ma használatos neve meglehetősen új, korábban Klotkaas (golyósajt) volt a neve. Az átkeresztelés a 18. században történt, feltételezhetően azért, mert ebben a kereskedő- és kikötővároskában zajlott le az akkori sajtexport jelentős része, bár a sajtot már máshol állították elő, mégis az edami név maradt rajta.