Az Alcsabi templomromot Csabrendekből Nagytárkánypuszta felé indulva, a falutáblától kb. 1,5 km-re találtuk meg. Jobb oldalt találunk egy kis földutat a szántón, ami egy fás területhez visz. Ennek a facsoportnak a belsejében található az Alcsabi templomrom.
A sűrűn benőtt templomból falmaradványok látszódnak, a templombelsőben és körülötte vastag omladék van. A templom a 13.sz-ban épült.
Visszatérve a műútra, pár méter után balkéz felől, ha lefordulunk a földútra, eljuthatunk a Szentistváncsabi templomromhoz. A harmadik magaslesnél, ha megállunk, és balról párhuzamban látjuk magunk mellett a Csabrendeki templomtornyot, akkor jobbkéz felől található bent a bozótosban a Szentistváncsabi templomrom. A templomból ma már csak pár kő látszódik. Ez a templom is a 13. században épült. Ezt a templomot Szent István vértanú tiszteletére szentelték.
A honfoglaló magyarok közül a Kál nemzetség Bulcsu törzse szállta meg a vidéket. A mai Csabrendek az alábbi falvakból alakult ki: Rendek, Al- és Felcsab (Később: Szentistváncsab). Rennek és a két kis falucska történelme gyakorlatilag egybeforr. Rendek, vagy ahogyan eredetileg ejtették: Rennek, Rednek, szláv eredetű, még a honfoglalás előtti korból való. Jelentése: vörös érc (bauxittól vörösre festett földre utal). A Csab név magyar eredetű, a Csaba személynévből származik, illetve e terület első birtokosai a Csabi családok.
A tatárjárás idején mindhárom falu elpusztult, majd újratelepült. 1333-ban már ismerjük papjaikat: Renneken Rafael, Albacson Miklós, Felcsabon Pál.
A lakosok nagy része mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkozott. Sok volt a részes juhász, akik egy-egy uraságnak vagy nemesnek a birkáit legeltették, és fizetés fejében a szaporulat bizonyos hányada őket illette meg. „Birkásoknak” hívták őket, akik évek múltával meggazdagodtak. Legelő volt bőven, tavasszal a köves hegyoldalakon, később a ritkásabb erdőkben, tisztásokon és az ugarnak hagyott földön tudott legelni a nyáj.
A gulyások tavasztól őszig kint voltak a hegyekben. ősszel innen hajtották a jószágot a renneki vagy sümegi vásárra.
Rendek kedvező fekvésének köszönheti, hogy már 1344-ben vásáros hely, majd 1428-ig Zala megye keleti részének járási székhelye. Pénteki napokon itt tartottak törvényszéket (sedriát), amely napra a rendeki heti vásár is esett. Ebben az időszakban az egész környéket a Csabi és a Csabi Bazsó család birtokolta.
A harmadik Csab 1369-ben tűnik fel, mint Szentistváncsab, mégpedig olyan formán, hogy előbb az egyház épül fel, - amit Szent István védőszentről neveznek el – majd ezután körülötte épül fel a falu. Birtokosai a Csabi családok, majd a Csuzy család.
Sümeg várának közelsége miatt állandó, véres harcok dúlnak a környéken. A későbbi fejlődés folyamán a XVI. században a dikajegyzékben és más forrásokban már csak Csab és Szentistváncsab települések fordulnak elő.
1542-ben Szentistváncsabnak is két része van, egy nemesi, kuriális és egy jobbágyi része. Ebben az évben Csabon 3 nemes fizetett taksát, 1 forintot, illetve 50 dénárt. Öt lakott és 4 szegény portát írtak össze. Mint „útba eső” falut a török 1548-ra szinte teljesen elpusztította – 6 szegényen kívül – minden lakosa elhagyta. 1550-ben nincs papja, plébániája üres. A török a rendeki egyházból erődítményt akart építeni, ezért Ormány Józsa sümegi kapitány Sümeg védelmében azt, az 1560-as években lebontatta. Hogy mikor épült fel újra – építési költségeire a leromboló kapitány végrendeletében 20 magyar forintot hagyott – arról források nem szólnak. A csabi Szent Márton templom az 1564-es török támadás során pusztult el, Csab falu is akkor néptelenedett el.
Ettől kezdve Csab puszta, csak néhány esetben találunk benne kevés nemesi lakosságot. Birtokosai Csabi és Csabi Bazsó családok, mellettük feltűnik 1563-ban zálogos birtokosként a kapornaki apát, 1589-ben a Bornemissza család. 1632-ben a Sümeget környező hat település török uralom alá került, de a várat nem tudták bevenni. Ekkor a két Csab maradék lakossága is elmenekült, Rendek viszont lakott maradt.
További túra - és egyéb videókért iratkozz fel YOUTUBE csatornámon: https://www.youtube.com/user/MCBUBU0