Elérkeztünk az első igazi szurdokhoz ezen a környéken. Mindenkinek ajánlható, könnyű, nem túl hosszú (kb 700 m), közel vízszintes, tehát akár kisgyerekes családnak is megfelelő.
Előtte azonban térjünk át az osztrákok, mondjuk így, turista csábítására. Ezt persze pozitív értelemben kell érteni, hiszen sokan ebből élnek. Ennek megfelelően mindent megtesznek azért, hogy a turisták az adott helyre jöjjenek és ott több látnivalót is megtekintsenek. Itt sincs ez másképp.
Ez a környék a 'Geológia, mint kaland' témakörére épül. A GeoDorf Gams a stájer Eisenwurzen régióban található (UNESCO világörökség része). A GeoPark a régió 20 kirándulóhelyének együttműködésén alapul. A GeoPark egyébként nem törvényileg rögzített védelmi kategória, sokkal inkább a gazdag geológiai örökséggel és a fenntartható fejlődés jó stratégiájával rendelkező területek összefogására irányuló projetk gyűjtőneve.
Lássunk néhány közeli úti célt, amelyek a GeoParkhoz tartoznak (ha valaki ilyen témában tervezne utat):
- Gansergrotte Mooslandl
- HochQuellenWater Wildalpen Múzeum
- Gstatterboden, a Nemzeti Park pavilonja
- Lettmair Au tematikus ösvény
- Johnsbach Odelsteinhöhle
- Ardning, Pürgschachen Moor
- St. Gallen vízi kalandpark
- Palfau vízlyuk-szurdok (Wasserlochklamm)
- Gams, KrausHöhle
- Gams, Nothklamm (vagyis, most itt vagyunk)
Na de vissza a szurdokhoz. Gams-ba érve (Észak felől jövet) kb a falu közepén balra kell kanyarodni és viszonylag hosszan kell a házak között kanyarogni, mire elérünk a parkolóig. Itt található a fogadó épület a pénztárral és egy kis ajándék bolttal. 2024-ben a belépő díj 10 Euró/fő volt. Itt kivételesen nem találtunk semmiféle büfét (hűtött italok azért kaphatóak voltak). A jegy megvásárlása után még pár száz métert kell sétálni a patak (folyócska?) mentén, majd egy hídon áthaladva már s szurdokban is vagyunk. Erről beszéljenek a képek és a videó (sajnos hirtelen csak olyan videó szerkesztőt találtam, ingyeneset, amely vízjellel működött, de a lényeg azért így is látszik). Régebben végig lehetett menni a szurdokon, most egy idő után az út lezárásra került és egy magas lépcsősoron fel lehet menni a szurdok felett menő erdészeti útra (vagy visszafordulni és a szurdokon vissza térni a parkolóba). Ha feljutottunk az útra, akkor jobbra fordulva vissza mehetünk a parkolóhoz. Több alagúton áthaladva leérünk a patak szintjére, ott mi még néhány őszi kikericset még láttunk. Az úton több geológiai érdekességre mutató tábla is található, valamint itt van a Kraushöhle is, ide viszont csak előzetes bejelentkezés alapján lehet bejutni, pedig igen érdekesnek mutatkozott a leírás alapján. Csak hétvégén, napi két vezetés van csak.
Tehát rajta, mindenkinek ajánlott.