A Kistapolcsány-i kastély után ide látogattam el. Ez kb 7 km-re van északra a kastélytól. Jól ki van táblázva a lehajtás, de ott le kell parkolni, mert autóval nem lehet felmenni a várhoz. Saccra kb. bő egy km-t kell felfelé gyalogolni a várhoz az erdei úton (autóút). S alakban haladunk a vár felé. A vár alatt van egy piknik hely, fedett résszel, padokkal. Onnan félig meg kell kerülni a várat és ott tudunk bemenni. Szépen renoválták, de szerencsére nem építették újjá. Mindenhova kiépítettek járdát, így szinte mindenhova el tudunk jutni. Csodálatos a kilátás a várból.
Lefelé lerövidítettem az utat. Viszonylag lankás a domboldal és a vár felől egy kisebb gyalogút jött lefelé. Ahogy elérte az erdei utat, tovább egy kis vájatot kell követni az erdő széléig (ott van egy villanyoszlop). Itt be kell menni az erdőbe, mert a villany nyiladék tele van bozóttal, az erdőben szinte semmi. Csak kb 100 m-t kell így megtenni és már ott is vagyunk a szerpentin közepén. Itt szintén tovább lehet menni az erdőben és egy további kanyart lehet levágni. Innen már csak kb 200 m a parkoló. Kb fele annyi idő alatt lehet lejutni, mint felmenni.
A vár története (röviden):
Először 1293-ban említik . Építési ideje nem pontosan ismert, de valószínűleg a XIII. század közepe, mongol invázió után. 1321 és 1344 között a Lévai család tulajdonában volt. Ez után sorra változtak a tulajdonosok, ezek közül néhány név: Forgách család, Bebek család, Kistapolcsányi János, Szerdahelyi Mihály, Keglevic család, stb.
A várat a XVII.. század második felében gróf Rákóczi László vezetésével újították fel és javították ki védekezési képességét. A kuruc felkelést követően a várat elhagyták és tönkrement. 1928 és 1930 között újították fel először K. Kühna mérnök irányításával, a prágai Nemzeti Örökség Intézet (Státního památkového ústavu) felügyelete alatt. Tomáš Masaryk csehszlovák elnök (aki a Kistapolcsány-i kastélyban is szívesen tartózkodott), ezt a várromot is többször meglátogatta.