Egyiptom uralkodóinak csaknem 700 éven át a Citadella (al-Qalaa) adott otthont.
Szaláh ed-Din (Szaladin) a híres muszlim hadvezér alapította 1176-ban és az őt követő mameluk szultánok és török helytartók bővítették tovább.
Kairó leglátogatottabb nevezetessége három, falakkal és csipkézett tornyokkal körülvett részből áll, melyek közül a déli rész a leghíresebb. Itt áll a Citadella egyetlen mameluk kori épülete, az en-Nászir mecset, amely szinte eltörpül Mohamed Ali 19 .században épült mecsetje mellett. A Citadella felső teraszairól csodálatos kilátás nyílik az egész városra, ha a szmog már felszállt. ,)
Főbb látnivalók:
- Báb el-Gebel, a bejárat.
- Qaszr al-Gawhara, avagy ahogy gyakran említik, az Ékszer-palota, ma Mohamed Ali korát bemutató múzeum.
- Báb el-Azab, az oszmán korban épült (1754) az erőd új főbejárataként.
- Rendőrmúzeum, álgótikus kapu vezet az egyiptomi bűntetés-végrehajtás véres történetét bemutató kiállításra.
- en-Nászir mecset, a minaret kupolájának kék, perzsa fajanszlap borítása egyedülálló Egyiptomban.
- Ibrahim pasa szobra, mely az Opera téren álló lovasszobor másolata.
- Szulejmán pasa mecset, az 1528-ban épült és nemrég felújított gyönyörű mecset nagyszerű kupoláiról, szép imafülkéjéről és szószékéről nevezetes.
- Homok torony,
- Kert múzeum,
- Hintó múzeum, néhány 19. századi lovasfogat és hintó látható itt.
- Harcászati múzeum, Mohamed Ali egykori hárempalotájában a fegyverek, egyenruhák, kitűntetések gyűjteménye mellett a Citadella makettje is látható.
- Mohamed Ali mecset: a Kairó keleti horizontját uraló épület viszonylag fiatal, a 19. század közepén épült Mohamed Ali parancsára.
Amikor a modern Egyiptom alapítójának tartott reformer uralkodó hatalomra került, az ország az Oszmán Birodalom egyik elmaradott provinciája volt csupán. 1849-ben bekövetkezett halálakor már egy regionális nagyhatalomnak számító országot hagyott az utódaira. Mohamed Ali, bár élete utolsó éveiben már Isztambult fenyegette, a mecset építésekor az Oszmán Birodalom fővárosának épületeit utánozta.
Az épület vonalai, arányai a török mecsetek mintáját követik: A nagy központi kupolát két égbe törő karcsú minaret és töb kisebb kupola és torony fogja közre. Az udvarban, a bejárathoz közel álló óratoronyban helyezték el azt az órát, amelyet Lajos Fülöp francia király küldött ajándékba, cserébe a párizsi Concorde téren felállított obeliszkért. Az óra a szállítás alatt megsérült és azóta sem javították meg. Mohamed Ali a hatalmas imaterem bejáratától jobbra, egy márványsírban pihen.
#68.