Kairó iszlám negyedének megismerését a középkori bazárral érdemes kezdeni.
A Khán eredetileg a Sári el-Muizz lídin Allah és a Mídán Huszein közötti területet foglalta el, mára azonban felöleli a környező utcákat is, ahol északra és délre, egészen a régi kapukig, több, mint egy kilométer hosszan sorakoznak az árusok.
A fűszerektől az emléktárgyakig mindent árulnak, de az igazi élményt mégsem ez, hanem a régi Khán zsúfolt sikátorai jelentik.
A negyedben sok szép régi mecset, ház és palota nyújt menedéket a hangos alkudozásoktól elfáradt nézelődőnek.
A műholdas képen a Szajjidná el-Huszein mecsetet jelöltük be, ami a legszentebb hely Kairóban. A hagyomány szerint Mohamed próféta unokájának,
Huszein-nek a fejét őrzik itt. 1870-ben épült, egy 12. századi mecset helyén. Kizárólag muszlimok léphetnek be a szent helyre!
Látnivalók:
el-Azhar mecset
A Kr. u. 970-ben alapított mecset és teológiai iskola Kairó egyik legrégibb vallási központja. Az épület különböző korok stílusjegyeit viseli magán.
Abu Dahab mecset
Egyiptomi palacsintázó (Egyptian Pancake House): A jellegtelen épület specialitása a vendég szeme előtt boszorkányos mozdulatokkal készülő fatir, a palacsintaszerű tészta, amelyet kívánság szerint édes, vagy fűszeres töltelékkel tálalnak.
Vakála el-Ghúri: Kairó legjobb állapotban fennmaradt középkori karavánszerája (vakála) ma képző- és iparművészek otthona. Szökőkutas udvarán időnként színházi előadásokat tartanak.
Sári el-Muizz lídin Allah: A középkori Kairón ez a forgalmas utca vezetett keresztül évszázadokon át.
el-Asraf Barszbej mecset: Az 1423-ban épült mecset büszkesége az elefántcsonttal díszített, fából faragott minbár (szószék) nem minibár. :)
Sári el-Muszki: Ezt a forgalmas vásárlóutcát keresik fel a kairóiak, ha jó üzletet akarnak kötni. Itt veszik meg az esküvői ruhát, a kerti bútorokat, de a gyerekjátékot is.
Jótanács:
Ha vennénk valamit, ne azt vegyük alapul, hogy mennyit kérnek érte, hanem azt, hogy nekünk mennyit ér meg! ,)
#66.