Kalotaszentkirály-Zentelke (Sâncraiu) Kolozs megye nyugati részén, Kolozsvártól, a megyeközponttól 56 km-re fekszik. Településünk Kalotaszentkirály község központja, melyhez Magyarókereke, Malomszeg, Kalotadámos és Jákótelke falvak tartoznak.
A Kalota-patak kettéválasztja a települést, a bal parton levő részt Szentkirálynak, a jobb parton levőt pedig Zentelkének hívják. A két falurész között egy jó értelemben vett rivalizálás tapasztalható.
Kalotaszentkirály környéke már a római korban is lakott volt. Ezt bizonyítja egy, ebből a korból származó síremlék, ami a falu egyik határrészében került napvilágra.
A település neve a templom védőszentjére, Szent Istvánra utal. A Kalota előtag megkülönböztetésként szolgál, mivel István király szentté avatása után (1083) több falu is felvette a Szentkirály nevet. A Zentelke név a Szent-telekből alakult ki, mely az egykor ezen a falurészen székelő szerzetesektől származik.
A falu egykor Bánffy-birtok volt, a család kastélya az Udvar nevű falurészen állt. Az épületet az 1930-as években a környező román falvak lakosai lerombolták, és építőanyagként széthordták. A kastélyból már semmi nem látszik, de a régi öregek még sokat tudnak mesélni az akkori időkről.
Kalotaszentkirály napjainkban községközpont, négy kisebb település tartozik hozzá: Kalotadámos, Jákótelke, Magyarókereke és Malomszeg.
A településen működő nyolc osztályos iskola Kalotaszeg jelentős iskolaközpontjává nőtte ki magát. 156 tanulója közül 117 diák a magyar tagozaton, 39 pedig a román tagozaton tanul. Az iskola 45 férőhelyes bentlakással és étkezővel rendelkezik, a 13 településről ide járó diákok szállítását saját autóbusszal végzi.
A faluban, Ady Endre hársfája alatt találjuk az 1994-ben készített Ady-emlékművet. A költő 1914 júniusában járt itt először Boncza Bertával. A fa alatt ülve versírásra ihlette a templomból hazafelé tartó, színes népviseletbe öltözött emberek látványa. Ekkor született meg A Kalota partján című verse.