A rendszerváltás idején Márta István zeneszerző ötlete alapján - aki egyben a rendezvény fesztiváligazgatója is – Kapolcs volt a kiindulópontja a ma már több településen zajló és mára már kultusz eseménnyé érett Művészetek Völgye fesztiválnak.
(A kulturális rendezvény mostanra olyannyira összeforrott a település nevével, hogy például a falunak nincs is önálló internetes honlapja, a weboldalon főként a rendezvénnyel kapcsolatos információk találhatók meg.)
A fesztivál hét település: Kapolcs, Vigántpetend, Taliándörögd, Monostorapáti, Öcs, Pula és Nagyvázsony helyszínein zajlik. A Művészetek Völgye fesztivál minden évben július végén, augusztus elején egy héten át tart. A rendezvények között színházi előadások, komoly-, nép- és világzenei koncertek, irodalmi estek és délutánok, kiállítások és mesterségek bemutatása szerepel.
Nem véletlen, hogy a Veszprémhez közeli település lett a bölcsője a hazai művészeti fesztiválok egyik legkülönlegesebbikének és legnépszerűbbikének: Kapolcsot már a XI. századi források is említik, de ismert, hogy már az őskorban lakott volt. A tekintélyes történelmi múlt és a környék régóta meglévő igen gazdag művészeti és kézműves világa az, ami lehetővé tette, hogy a látogatók ingyenesen „veszhetnek bele” a művészetek világába.
Völgyzugok, utcák, falusi házak és udvarok adják az utánozhatatlan díszletet és hangulatot, ahol egy kiskapun befordulva rögtönzött színi előadásba, kézműves tanfolyamba, pecsenyesütésbe, pörgő néptáncosokba vagy koncertbe botlunk, ahol körbeölel a családi hangulat és a magyar kultúra sokszínűsége.
Mi a kezdetektől járunk ide – egy-két év ha kimaradt - , így személyesen tapasztalhattuk, hogyan vált a Művészetek Völgye rendezvényei Európa-hírű eseménnyé.