Kecskemét északnyugati részén található az ismeretterjesztés, a kutatás, a szabadtéri felüdülés és a környezetvédelem céljait szolgáló, 62 hektáros Kecskeméti Arborétum.
A gyűjtemény nemcsak kellemes kirándulóhely, hanem termőhely állékonysági és meteorológiai vizsgála- tok, madártani megfigyelések és a tanítás-tanulás színhelye is. Mivel az arborétum az uralkodó szél irányában (ÉNy) található, jelentős a szélvédő, a városba érkező levegőre gyakorolt kondicionáló hatása is.
A botanikus kertet évente mintegy hatvanezren keresik fel, az ország távolabbi vidékeiről is érkező látogatók, óvodások, iskolások, szak- emberek és más érdeklődők kedvelt kirándulóhelye. A szervezett csoportok részére szóló szakvezetés és a növényismereti foglalkozások mellett az egyéni látogatók önképzését a tanösvények növény-, rovar- és állatvilág-ismertető, éghajlati és talajviszonyokat bemutató táblái segítik. A gyűjtemény a Vackor Vár Erdei Iskola egyik oktatási helyszíne is.
Az arborétum három fő részre tagolódik: véderdősáv, tölgygyűjtemény és gyűjteményes rész.
A központi, mintegy 25 hektáros területen elhelyezkedő gyűjtemény 14 ösvényén végigsétálva mintegy 900-féle fát, cserjét fedezhetünk fel, amelyek elhelyezésére morfológiai jellemzőik, rendszertani besorolásuk, igényeik és származási helyük figyelembe vételével került sor. Megtekinthető és bejárható a Mediterrán, az Atlantikus és a Pacifikus észak-amerikai, a Kelet-ázsiai, a Balkáni, a Pannóniai ösvény, illetve a Színes lombok, az Örökzöldek ösvénye, a Virágos fák és cserjék körútja, a Hosszútűs fenyők, Ciprusok, Borókák ösvénye, a Sziktűrők és vízkedvelők, illetve a Szárazságtűrők ösvénye. Minden sétaút mentén növényismertető táblák segítik a fák és cserjék megismerését.
A gyűjteményes részt véderdő övezet veszi körül, amely kedvezően befolyásolja a mikroklímát, és egyben bemutatja az Alföld főbb erdőállomány típusait is. Jelentősebb fafajok: kocsányos tölgy, fehérnyár, kőrisek, szilek, juharok.
A botanikus kert legfiatalabb része az a tölgygyűjtemény, amely a hazai illetve egyes külhoni, száraz viszonyokat elviselő tölgytípusokat mutatja be, mintegy 16 hektáron.
Az arborétum szerves részét alkotja a közel 2 hektáros egyházi terület, melyen a több évszázados műemlék Mária kápolna áll, szomszédságában kálvária, kegyeleti hely, Lourdes-i barlang, szabadtéri oltár, sziklakert és a Magyar Szentek szoborsétánya található.
A Kecskeméti Arborétum a Magyar Arborétumok és Botanikus Kertek Szövetségén belül különféle szakmai vizsgálatokba is bekapcsolódik.
A növénygyűjtemény létrehozása, gazdagítása során számos olyan beruházásra került sor, amelyek a látogatók igényeihez igazodnak: fából készült kilátó, esőbeállók, pergola, az ösvények mentén és a Kápolna-dombon található asztalok, padok, tornapálya és fajátszótér.