A tatabányai Kő-hegyet és Csúcsos-hegyet magába foglaló, összesen 165 hektár erdőterületen fekvő Turul Parkerdő jelzett turista utakon jól megközelíthető célpontjai a Turul emlékmű, a Szelim barlang, a csúcsos-hegyi kilátótorony, a mészégető romok és a János-forrás.
A Parkerdő központi részét az 1907-ben felavatott, majd 1992-ben teljesen felújított Turul emlékmű és az ősidők óta ismert, kiemelkedő régészeti jelentőséggel bíró Szelim-barlang 16 hektáros környezete alkotja.
A természeti értékek bemutatása céljából 2002-ben készült el az 1 km hosszúságú Kő-hegyi természetismereti- természetvédelmi tanösvény.
A terület természetvédelmi oltalom alatt áll, a Gerecsei Tájvédelmi Körzet része.
A 2002-ben létesült tanösvény célja a tatabánya Kő-hegy és tágabb környezete - a Gerecse-hegység - természeti értékeinek a bemutatása. A tanösvény kezdőpontja a Panoráma út parkolója mellett elhelyezett központi tájékoztató tábla. Útvonala a fennsíki sétány, a Szelim-barlanghoz levezető lépcsősor, a Szelim-barlang, a hegyoldali turistaút és a hegyre felvezető lépcsősor alkotta 1 km hosszúságú körút, mely a Turul emlékműnél végződik.
A fennsíki sétányon végigsétálva megismerkedhetünk a Gerecse-hegység jellegzetes kőzeteivel. Utunk elején a legidősebb, a barlang felé haladva az egyre fiatalabb korú kőzettípusokkal találkozunk. A sétány végén a körbekerített felszakadáson át már láthatjuk a Szelim-barlang tágas csarnokát, majd az északi bejárathoz levezető lépcsősoron érjük el a kiemelkedő őslénytani és régészeti jelentősége, valamint tájképi értéke miatt fokozottan védett barlangot. A barlangot a délnyugati bejáraton elhagyva a hegyoldali turistaútra jutunk, mely a városból a hegytetőre vezető lépcsősorra csatlakozik. Az út elején bepillanthatunk az Eszterházy-kőfülkébe, majd tanulmányozhatjuk a Kő-hegyet felépítő, felső triász korú dachsteini mészkő vastagpados rétegeit, valamint a mészkőfelszín jellegzetes növénytársulásait, a karsztos sziklagyepet és a karsztbokorerdőt.
Ne feledjük: a terület természetvédelmi oltalom alatt áll, a Gerecsei Tájvédelmi Körzet része. Óvjuk, védjük természeti értékeinket !
#212.