Úgy hozta a sors, hogy idén még Berlinbe is ellátogathattam, bár nem volt betervezve. Férjem munkahelye szervezte a kirándulást a dolgozóknak, de mivel kevés jelentkező jött össze, így mindenki vihette a jobbik felét is magával… párom esetében jómagam jöhettem elsőként szóba. Még szerencse!
Pénteken hajnalban indultunk útnak. Egy busz vitt bennünket zuhogó esőben a bécsi repülőtérig. Az Austrian Airline gépével utaztunk és csodálhattuk a felhők feletti napfelkeltét, de mire lenyeltük az elénk rakott dióscsigát kávéval… már landoltunk is.
Izgatottan vártam a berlini Tegel repülőteret, hiszen arról híres, hogy sok filmet forgattak már a helyszínen (többek közt James Bond-ot is). Amilyen nagy volt az elvárásom, akkorát csalódtam. Az épület egy európai nagyvároshoz méltatlan és ósdi, minden varázs nélkül, de már készülőben van egy modern.
Már várt a kijáratnál bennünket egy busz, ami a Siemens gyárhoz vitte a társaságot. Már csak építésztörténeti szempontból is érdekes volt az egyik csarnok, mert állítólag ez volt az első fém-üveg kombinációjú épület. Peter Behrens építette 1909-ben a berlini Turbinagyár szerelőcsarnokát. Ez az első művészi igényességgel megtervezett ipari épület. Az acélpillérek a hosszoldalon jelennek meg. Az acél mellett a másik, az épület jellegét döntően meghatározó anyag az üveg. A pillérközöket a lábazati sáv fölött teljes felületen üvegfal tölti ki. Forrás: http://www.sze.hu/muvtori/belso/stilusok/modern/modern39.htm)
Sokan próbálják ezt az épületet lefényképezni, persze nem sikerül nekik, mert csak engedéllyel lehet belépni a gyár területére és fotózni tilos. Én azért egy-két kép erejéig megpróbáltam ,)
Ezen a kötelező programon én is részt vettem, hiszen emiatt jött Berlinbe a banda, hogy megnézze kinek gyártanak alkatrészeket és milyen a kész termék. Tehát két órán át forgács,- és esztergagépeket nézegethettünk, valamint beavattak bennünket a különböző turbinák készítési folyamataiba.
A legtöbb pénzt persze az óriás turbinák hozzák az asztalra, amit az olajkutaknál alkalmaznak. Ebből láthattunk is egy éppen elkészült példányt, amit hajóra raktak és irány az arab olajmező!
Mindenképp megtiszteltetésnek veszem, hogy a világ legerősebb és leghíresebb turbinái közt sétálgathattam és tanúja lehettem a készítési folyamatoknak.