Táborhelyünktől, Vrasrtól délre, Rovinj felé találjuk a Limski-fjordot, vagy más néven a Lim-fjordot, azaz a Limski-kanalt, tehát a Limski-csatornát. :-D
Akár Vrasar felől, akár Rovinj felől érkezünk, az út igen meredeken lejt lefelé, szép lassan közelítsük meg a leágazást, mert igen veszélyes a főútról lekanyarodni, a mára már tengeri rezervátummá minősített terület felé.
A fjord maga 9km hosszan nyúlik be a szárazföld belsejébe, a legszélesebb pontja pedig eléri a 600 métert, mélysége akár a 30 métert is. Meredek falait - helyenként 100 méter magasságba nyúlnak fel - mészkőbarlangok lyuggatják át, amelyekben időről időre, mondhatni már a neolitikum kora óta éltek emberek. A XI. század elején az egyik ilyen barlangban élt Szt. Romualdo remete, aki az innen nem messze lévő Klostar melletti Szt. Mihály apátságot alapította.
Feltűnt még itt Gojko Mitič is, azokon a bizonyos régi indiánfilmek forgatásán. ,-)
A környék sok éttermében kapható a fjordban termesztett osztriga és éti kagyló.
A fjord központi részén, nevezzük úgy, hogy a turistáknak kialakított területen, a szokásos zsibvásár mellett, vásárolhatunk még ízletes sajtokat, réteseket, borokat, slivovicát, grappát és egyéb finomságokat is. De, aki járt már Horvátországban, az tudja, hogy az út mellett, szinte bármerre jár, mindig van pár helybéli, aki az út mellé kiülve árulja a házilag készített ételeit, italait. Tőlük jóval olcsóbban lehet beszerezni mindezt.
Az itt lévő Fjord étterembe is nyugodtan betérhetünk, áraik nem magasabbak a többi, városi éttermekhez képest.
Egy körülbelül 70 perces hajókázásra is befizethetünk, potom 75kn-ért felnőtteknek, gyerekeknek 50kn, aminek során a hajóval végigvisznek bennünket a fjord majdnem teljes hosszában. Ez azt jelenti, hogy a nyílt tengerre már nem megy ki a hajó, úgyhogy olyan 8km-t tesz meg, majd vissza szintén 8-at. Az út során megáll egy rövid időre a hal és osztriga farmon, ahol bepillantást nyerhetünk a dolgok mikéntjébe és hogyanjába. ,-) Sajna erre nem volt időnk, majd talán legközelebb.
# 476.