A Széchenyi téren álló köztéri szobroknak szenteljük ezt a kis összefoglalót.
Korábban már beszámoltunk a téren álló Városházáról és A Csatatéri Emléktemplomról, vagy más néven Fogadalmi templomról, most jöjjenek a teret körülölelő történelmi jelentőségű szobrok.
Zászlótartó szoborcsoport
Az 1526. évi csatavesztés után a törökök felgyújtották, majd újjáépítették Mohácsot. A több, mint másfél évszázadig tartó megszállás idején Mihadzs volt a település neve. 1686-ban Radonay Mátyás, Zalavár kapitánya felszabadította, de 1687. augusztus 12.-én a császári had védelmi okokból felégette a várost.
Sok-sok évtizednek kellett eltelnie, hogy Mohács újra magára találjon, s kiváltságos mezővárossá alakuljon 1742-ben.
A török hódoltság alóli felszabadulás 250. évfordulójára, 1937-ben készült a Széchenyi téren álló zászlótartó szoborcsoport, Martinelli Jenő (1886-1949) alkotása. A szoborcsoport a Széchenyi tér nyugati oldalán, a városházával szemben áll. A mészkőből faragott, szorosan egymás mellett álló három férfialak a nemzeti összefogást és egységességet jelképezi.
A három leány szobra / Mohácsi országzászló
Az 1932. 08. 28-án fölavatott szoborcsoport, melyet Martinelli Jenő (1886-1954) szobrászművész tervezett, a szerb megszállás alóli felszabadulás emlékére épült, valamint ez lehetett az első vidéki országzászló is.
Az építmény a város három meghatározó nemzetiségének barátságát hivatott szimbolizálni, valamint a trianoni traumára kívánt figyelmeztetni. A magyar, a sváb és a sokac népviseletbe öltözött lányok ennek a barátságnak és egyet akarásnak képviselői. Az összefogást még az is erősíti, hogy a sokac és a sváb leány támasztja a magyar középcímet. A szoborcsoport a Széchenyi tér keleti oldalán, a városháza előtt áll.
Az emlékmű nyugati oldalán a következő Lessing idézet olvasható:
NYÚJTSATOK ITT KEZET EGYMÁSNAK, JÖJJETEK!....
HADD TARTSA MEG MINDNYÁJA AZ Ő SZOKÁSÁT.
HADD VÉLJE ANYJÁT SZEBBNEK MINDENKINÉL.
HADD JÁRJON AZUTÁN A NYELVETEK EZERFELÉ.
A SZÍVNEK CSAKIS EGY NYELVE VAN KÖZÖTTÜNK.
Az országzászló fontos szerepet játszott a város életében, mivel itt tartották a cserkészavatásokat, a tanévnyitó-ünnepségeket, valamint a Fogadalmi Templom miatt nagyon sok rendezvény a Széchenyi térről indul.
A három leány mellett találjuk a Mohács város 18.századból való címerét markoló oroszlánt.
Amiről szégyenszemre nem találni semmit, az a Csatatéri emléktemplom mellett álló II. Lajos szobor. :(
Annyit megtudtunk, hogy a szobor nemrég készült, de, hogy kinek a műve, azt még a mohácsiak sem tudták megmondani. :( Ha esetleg valaki talál valamit róla, kérjük írja meg nekünk. Köszönjük.
Forrás: Mohács város kiadványa, Szőkőcs Béla szerkesztésében, valamint wikipédia.
#245.