Mohács legrégebben alapított kápolnája.
A település valamikori déli szélén, a korábbi temető helyén épült 1710-ben. Az egykori temető helyére utal az épületet körülvevő néhány sírkőtöredék.
A kápolna névadója, Rókus (1195-1227) gazdag francia család gyermeke volt, aki rövid életében a pestisben szenvedőket gyógyította. A legenda szerint római zarándokútjáról hazatérve ő maga is megbetegedett. Kunyhójában egy angyal ápolta, egy kutya hordta számára a kenyeret és nyalogatta sebeit. Ettől az ápolástól meg is gyógyult, majd ezért áldozta életét a gyógyításnak és vált a pestisben szenvedők védőszentjévé.
Hazánkban Rókus tiszteletét a 18.században pusztító pestisjárványok hozták. Az akkori mohácsiak feltehetően az egész országban tomboló 1691-es és 1709-10-es pestisjárvány miatt emelték a kápolnát.
Rókus és kápolnájának kultusza az egészségügy fejlődésével, illetve a temető áthelyezésével vesztett intenzitásából, de a vallásos hívők körében a fohász Rókus felé ma is élő. A kápolna és környékének fennállásában új szerepet kapott, hogy az első világháború egyes halottait itt temették el. Rájuk emlékezve 1931-ben a város Hősök ligetévé alakította át a valamikori temetőkertet. Bejárata elé faragott székely kaput állítottak. a következő felirattal: Örökké él, ki a honért áldozta hős életét.
A kápolnát restaurálták, tornyát stílusosan az erdélyi építészet stílusjegyeivel látták el. Eléje az elhunyt külföldi katonák tiszteletére kőlapot helyeztek Magyarországért 1914 - 1918 felirattal.
Az 1980-as évek fordulóján a Hősök ligetének keleti oldalán először lakóházakat, majd déli oldalán benzintöltő állomást építettek. Megbolygatták a korábbi és az e századi sírokat, elbontották a székely kapu romjait. 1984-ben rendbe tették a kápolnát, kerítéssel igyekeztek megvédeni állagát. Az 1996-ban létesített új benzintöltő állomás építésével ismét rendezték és felújították az épületet és környezetét.
1999. augusztus 20-ra a Mohácsi Farostlemezgyár Rt. anyagi támogatásával és kivitelezésével, a Mohácsi Városvédő Egyesület kezdeményezésére György József szentegyházi (Erdély, Hargita megye) fafaragó keze nyomán készült el az eredeti székely kapu mai mása.
Ezzel újból emléket állítottak az itt eltemetett magyar, bosnyák, német, orosz és más nemzetek hőseinek.
#247.