A Kormánypalota, helyi kőfaragók műve, a római Francesco Azzuri építész terve alapján készült, a régi, XVI. századi palota helyén. Az 1884-ben kezdett építkezés 10 évig tartott, 1894. szeptember 30.-án adták át ünnepélyes keretek közt. Giosuolt, a szertartás szónoka, itt adta elő híres beszédét az örök szabadságról.
A Köztársaság Kastélyai címereivel gazdagon díszített homlokzatot vízszintesen osztja egy három csúcsíves kapusor, egy félemelet bekeretezett emléktáblával, a reprezentatív emelet, három csúcsíves egykarélyúval díszítve, egy apró ablakos második emelet, egy kiemelkedő guelf csipkézetű oromzat.
A bal oldalon emelkedik a szintén guelf csipkézetű harangtorony, Szt. Marino alakjával díszítve (Szt. Ágnes és Szt. Leo között), alatta az óra.
Félemelet magasságban a jobb oldali szeglettartón Szt. Marino bronzszobra áll, az árkádok alatt, szintén jobbra pedig Francesco Azzurri építész márvány mellszobra, Giulio Tadolini műve.
A középkori épület belső része komoly és fényűző. Címerekkel, táblákkal gazdag előtérből indulunk, melyet Giosuronz mellszobra, Tullio Golfarelli műve díszít.
Impozáns lépcsősoron érünk a reprezentatív emeletre, ahol a Kongresszusi és Fogadó Terem, valamint a Tanácsterem van, a 60 tanácstag csúcsíves székével, E. Retrosi fényűző tempera festményével, mely Szt. Marinot ábrázolja, amint dicsőségben megjelenik népe előtt, a bejárati falban és alatt levő szószékekkel, egy monumentális, a kastélyok címereivel díszített kandallóval. Innen jutunk a Szavazás Termébe, ahonnan csigalépcső vezet a teraszra és a toronyba, ahonnan lenyűgöző szépségű panoráma tárul a szemünk elé.
Közepén emelkedik a Szabadság szobor, Galetti szobrász műve, melyet a berlini Otilia Heyroth Wagener grófnő ajándékozott San Marino-nak 1876-ban.
A szobor mögött, a kőburkolatba van süllyesztve egy kis márványtábla a négy égtáj megjelölésével.
A tér alatt helyeztek el néhány nagyméretű vízgyűjtő ciszternát, melyek évszázadokkal ezelőtt létfontosságú szerepet töltöttek be a san marinóiak életében.
A Kormánypalotával szemben áll az ex Posta épülete, a kis ház nyomán (XIV.sz.) újjáépítve. Homlokzata jobb oldalán fel vannak tüntetve a San Marinoban 1907-ig használatos hosszmértékek, amikoris áttértek a tizes alapú méterrendszerre.
Csodálatos kilátás nyílik a térről, egészen a város lábánál nyúló Montalbo temetőig, mely szintén Azzurri építész remekműve.
Arengo
Eredetileg az Arengo, vagy Családfők Gyülekezete volt a Legfelsőbb Szerv. Később, mivel egyre nehezebb lett a törvényhozatal ilyen nagyszámú gyülekezettel, a törvényhozó hatalmat a Nagy és Általános Tanács vette át.
Az Arengo mindazonáltal megtartotta megának a Köztársasági Alapokmányok módosítási és folyamodvány jogot . Ez utóbbi jogot ma is gyakorolják és számtalan kérvényt nyújtanak be a lakosok a Régens Kapitányoknak címezve, április 1-et és október 1-et követő első vasárnapokon. A lakosság kezében ilyen módon a demokrácia értékes eszköze van, melynek segítségével szoros kapcsolatban áll az Állam Legfelsőbb Szerveivel. A benyújtott kérvényeket 6 hónapon belül meg kell vizsgálni. Az 1600-as évek elején a Tanács, bár a papíron elismerte az Arengo előjogait, de a gyakorlatban megfosztotta tevékenységeitől és kb. három évszázadon keresztül nem hívta össze. 1906 március 25.-én a Családfők Arengoja, a legnagyobb székesegyházban ülésezve régi tevékenységeit ismét birtokba vette, megszabva, hogy a Nagy és Általános Tanács tagjait egyenesen a lakosság válassza meg titkos szavazással, eltörölvén így az életre szóló tanácsoskodást, mely tagválasztással lett megújítva, valahányszor meghalt egy tanácsnok.
A Nagy és Általános Tanács
A Köztársaság Parlamentje a Nagy és Általános Tanács. A nép által választott 60 tagból álló tanács arányosan képviseli a politikai nézeteket és 5 évenként választják újra. Törvényhozó, igazságszolgáltató, közigazgatási jogot gyakorol. A Nagy és Általános Tanács hatáskörébe tartozik a törvények és szabályzatok közzététele, szerződések és egyezmények ratifikálása, diplomáciai képviselők és konzulok kinevezése. A Tanács ezenkívül a kegyelem, Amnesztia, Rehabilitáció jogát gyakorolja és Állami Köztisztviselők, Bírók kinevezésével foglalkozik. Saját kebeléből választ 2 Régens Kapitányt, Államkongresszust, a 12-ek Tanácsát, Polgármestert, a Kormányzóság Költségvetési Bizottság tagjait.
Régens Kapitányok
Az Állam Képviselői, a Végrehajtó hatalom vezetői, félévenkénti választásokkal április és október 1-én kerülnek hatalomra. Kegyelmesi címre jogosultak, a nagy és Általános Tanácsot, a 12-ek Tanácsát, Államkongresszust elnöklik. Testületileg járnak el és minden döntést egyhangúlag hoznak, mivel egymással szemben vétó joguk van. A Régens kapitányok küldetésük lejárta után három évvel ismét választhatók, ez idő lejárta után a Kormányzóság Szakszervezete nevű különleges bíróság ítélheti meg munkájukat, annak alapján, amit tettek, vagy amit nem tettek meg.
A 12-ek Tanácsa
1923 évi törvényekkel meghatározott Egyesületi Alapszabályok szerint a 12-ek Tanácsa polgári, bűntető, közigazgatási hivatást gyakorol. Hatáskörébe tartozik a Közigazgatási Igazságszolgáltatás, miszerint bárki, személy vagy közület, aki úgy érzi, sérelemben volt része közigazgatási eljárás vagy végzés során, a 12-ek Tanácsához fordulhat, kérve ennek felfüggesztését vagy eltörlését. Harmadfokú Bíróság szerepét tölti be, ahol döntő ítéletet kell hoznia abban az esetben, ha egy elsőfokú ítélet különbözik (ha csak részben is) a másodfokútól. A Tanács jogkörébe tartozik még a külföldi állampolgároknak engedély kiadása vagy bevonása, ingatlanok vásárlása, jogi személyek elismerése és felhatalmazása vagyonkezelésre. A 12-ek Tanácsára van bízva az özvegyek és árvák örökölt javainak a védelme.
Forrás: Marino Cardinali: San Marino - A szabadság ősi földje című könyvéből.
# 257.