Párizs legmagasabb természetes pontján, a 130 méter magas Montmartre-on áll a Basilique Du sacre-Coeur (Szent- Szív Bazilika).
A templom építtetésének okaként két történelmi tény is szóba jöhet: a III. század végén itt végezték ki Párizs első püspökét – Saint Denise-t – és társait. (Innen a Montmartre, vagyis „Mártírok hegye” elnevezés). Ezt követően vált a hegy vallási zarándoklatok végpontjává, állítólag sok szent járt itt (Saint Germain , Saint Clotilde, Saint Bernard, Saint Jeanne d' Arc, Saint Vincent de Paul ), Loyolai Szent Ignác és Xavéri Szent Ferenc pedig itt alapította meg a Jezsuita rendet 1534-ben.
A püspök kivégzése által elkövetett bűn kiengeszteléseként kívánta a keresztény egyház felépíteni a templomot.
A másik elképzelés szerint a Francia - Porosz háborúban (1870-07. – 1871-01.) elesett francia katonák emlékére épült. Ez azért kérdőjeles, mert a kor tervezési és engedélyeztetési eljárásai több tíz évig is eltartottak, így okkal feltételezhető, hogy a tervezés idején még nem volt előrelátható a háború. (egy példa az ügymenetek „gyorsaságára”: a végső engedélyt 1873-ban kapta meg az országgyűléstől, de az alapkövét csak 1875. Június 16.-án tették le). Az mindenesetre érdekes, hogy a Bazilika saját honlapján sincs konkrét állásfoglalás ezzel kapcsolatban.
Na de vannak tények is: az építkezés 1875-től 1914-ig tartott, de az I. Világháború miatt csak 1919-ben szentelték fel. Az épület 85 méter széles, 35 méter hosszú és 83 méter magas, Château – Landon kőbányáiból származó fehér mésztufa kőből épült. (ennek a kőnek az a tulajdonsága, hogy folyamatosan mészpátot bocsájt ki, ez megvédi az időjárás és a környezetszennyezés viszontagságaitól, vagyis mindig fehér marad).
A Sacre-Coeur rendelkezik a világ egyik legnehezebb harangjával, az 1895-ben öntött „La Savoyarde”-dal, súlya 19 tonna.