A Rudolfinum Prága és a Cseh Köztársaság egyik legjelentősebb neoreneszánsz építményeinek egyike. A művészet többfunkciós házának koncepciójaként már 19. századi létrejöttekor európai szintű jelentőséggel bírt. A tény, hogy a mai napig Prága kulturális életének legjelentősebb központjai közé tartozik, igazolja a Rudolfinum ötletének időállóságát. A két neves cseh építész, Josef Zítek és Josef Schultz közös projektjével olyan pompás épület jött létre, amely koncerttermeket, galériát és múzeumot foglal magába.
Az ünnepélyes megnyitót 1885. február 7-én tartották az osztrák koronaherceg, Rudolf jelenlétében, akinek tiszteletére az épületet Rudolfinumnak nevezték el. A Rudolfinum koncerttermében zajlott a Cseh Filharmónia első hangversenye is (1896). A karmesteri pálca a zeneszerző, Antonín Dvořák kezében volt – a koncerttermet ezután Dvořák Hall-nak nevezték el- és a Rudolfinum a Cseh Filharmónia hazai színpadává vált. A politika is fellépett a Rudolfinum színpadára: Csehszlovákia létrejötte után a prágai képviselőház keresése kapcsán a Rudolfinumra esett a választás. 1919 és 1939 között a Csehszlovák Köztársaság Nemzeti Gyűlésének Képviselőháza a prágai Rudolfinumban volt, melynek igényei építészeti változtatásokat tettek szükségessé, ami az épület belsőépítészetében jelentős változásokat okozott. 1990-1992-ig a Rudolfinum alapos felújítására és modernizációjára került sor.
A Cseh Filharmónia első koncertje a prágai Rudolfinumban 1896. január 4én került megrendezésre Antonín Dvořák vezénylete mellett. 2005-ben a Cseh Filharmónia Mahler 3. Szimfóniájának élő adása Zdenek Mácal karmester vezetésével Japánban az „Év CD-je” kitüntetést kapta. 2009-ben a Cseh Filharmónia egy egyedülálló történelmi felvételt készített, egy dupla-CD-t Smetana „Mávlast” és Dvorák „Szláv táncok” c. művének második részének felhasználásával. A felvételek nagy részét a zenekar hazai helyszínen készítette el, a prágai Rudolfinum akusztikailag kiváló Dvořák-termében.