Vyšehrad Prága egyik történelmi, az Újvárostól délre, a Moldva partján elhelyezkedő városrésze. A Prágával 1883-ban egyesülő negyed területe 36,26 hektár.
A folyó felé meredeken leszakadó 42 méter magas dombon a legfontosabb és legismertebb építmény a vár, melynek alapítása a 9-10. századra vezethető vissza, egyes vélemények a mai Prágát alkotó városrészek közül a legrégebben alapítottnak tekintik. (A „Szent Márton” Rotunda Prága legrégebbi fennmaradt épülete). A legenda szerint Libuse (Libušina) hercegnő itt jövendölte meg Prága halhatatlanságát. A fokozatosan kiépülő vár a Přemysl-dinasztia alatt királyi székhelyként is szolgált. A Hradzsin kiépültével azonban fokozatosan vesztett jelentőségéből, és IV. Károly alatt véglegesen elvesztette kiemelt rangját.
A 14. században a terület a husziták birtokába került ideiglenesen. A romló állapotú váron a 17. században kezdtek nagyszabású átalakításokat: a harmincéves háború után a Habsburgok kiképzőközpontot hoztak létre az osztrák hadsereg számára.
Ma a negyed a cseh fővárosba látogató turisták kedvelt célpontja, elsősorban a dombot uraló, 19. században épített neogót stílusú Szent Péter és Pál templom, valamint a mellette fekvő sírkert miatt, ahol többek között Antonín Dvořák, Alfons Mucha, Karel Čapek, Bedřich Smetana és Jan Neruda is nyugszik. A területet 1962-ben nemzeti történelmi emlékhellyé nyilvánították.
A 2000-től Vysehrad nyilvános parkká vált, a prágai polgárok előszeretettel ünneplik itt például a Szilvesztert.
A park területén sok egyéb látványosság is akad, a tájháztól a fotókiállításig, néhány euróért megnézhetjük például a templom alatti, sziklába vájt kazamatát - őszintén szólva nem érdemes - , ahol - az egyébként a csehen kívül más nyelvet nem beszélő tárlatvezető szerint - néhány olyan szobor látható, amely eredetileg a Károly-hídon volt. A kommunikációs kapcsolódási pontok hiánya miatt azt már nem sikerült kideríteni, hogy ha már egyszer a Károly-hídon voltak, akkor mi a fenének kellet ezeket a hatalmas szobrokat hosszú, szűk folyosókon keresztül lerángatni a föld alá.