A Rovinj - Balbi diadalíve a Séta Rovinj-ban elnevezésű útvonal harmadik helyszíne.
A móló előtti téren áll Balbi diadalíve (1680), ami nem más, mint egy ókori városkapu, valamint egy késő reneszánsz óratorony.
Az 1680-ban épült loggia ma a Városi Múzeum (Zavicajni Muzej Grada Rovinja) otthona,melyben a velencei stílusban készült XVIII. századi műtárgyakat, valamint modern horvát művészek alkotásait láthatjuk.
A térről nyíló utcákban barokk és reneszánsz házak állnak, legfőbb érdekességük az, hogy a tengernek háttal! Tudni kell, legalábbis valahol azt olvastuk, hogy már az ókori Görögországban és Rómában a lakóházakat még úgy igyekeztek tájolni, hogy a napsütés adta fényt és meleget - a hűvösebb hónapokban - a lehető legteljesebben kiaknázhassák. Ezek az elvek azonban a középkor folyamán szinte teljesen a feledésbe merültek. A Nap melegének hasznosítása csak a reneszánsz korban jött újra divatba: üvegházak, majd később télikertek formájában. Lehet ezek a házak, még pont ezelőtt épültek!? Persze lehet, hogy akkor, amikor az emberek a pestis elől a városba menekültek és számukra tökmindegy volt, hogy hogyan áll a ház, csak legyen tető a fejük fölött.
Egyébként ebben az időben alakult ki Rovinj és minden ehhez hasonló város formája. Itt a szűk utcákra és sikátorokra gondolunk, mert igyekeztek szinte minden négyzetcentimétert kihasználni. Aztán amikor porig égtek a városok emiatt, csak csodálkoztak. :-O Közzéteszünk pár képet ezekről az amúgy hangulatos sikátorokról is.
Érdemes beugrani az itt megbúvó kis boltocskákba, meglepő módon olcsóak. Ha igazán valami fincsit szeretnénk enni, akkor szintén az itt lévő kis pékségeket ajánljuk! ,-)
# 479.