A túránk 6. napjának végén egy, az eddigiektől teljesen eltérő helyet látogattunk meg, hogy szélesebb témakörben merítsünk a látnivalók között. Ez a Twierdza Srebrna Góra, Fort Wysoka Skała. Azért ilyen hosszú a neve, mivel a Srebrna Góra-i erődrendszer Fort Wysoka Skała erődjéről van szó. Az egészre a hely történelme ad magyarázatot. Mint már korábban többször is jeleztem, ez a terület (több, mint 200 éven át) német terület volt, ezen belül is Poroszország része. Az 1700-as években foglalták el és többek között ezt a hágót is arra használták fel, hogy a német területeket megvédjék a behatolóktól (a tényleges német határ ettől egy kicsit keletebbre volt, de ez volt az első jól védhető hely). 1765 és 1777 között építették meg ezt az erődrendszert, mely 6 tagból állt és Európa legnagyobb hegyi erődrendszere volt. A hely neve mutatja meg, hogy honnan szerezék a pénzt az erőd megépítésére: Silberberg, Srebrna Góra - Ezüsthegy. Jól megadóztatták a környék lakóit, akik akkor még jól éltek az ezüst bányászatából. Viszonylag gyorsan kiderült, hogy az ilyen típusú erődök a fejlődő tüzérségi fegyverek miatt már teljesen használhatatlanok. Összesen egyszer támadták meg az erődrendszert, 1807-ben bajor és wittembergi csapatok támadtak, de rövid úton elzavarták őket. Egy érdekesség, az akkor berlini amerikai nagykövet, John Quincy Adams (az USA későbbi elnöke) 1800-ban meglátogatta az erődöt. A használhatatlanság miatt gyorsan romlani kezdett az erődrendszer, közben a szokásos utat járta be és többek között börtön is volt.
Az 1800-as évek második felében a fellendülő turizmus miatt hatalmas fejlesztéseket hajtottak végre az erődben, felújították, étterem is létesült. A II. VH hatalmas törést okozott az erőd életében. Ekkor került lengyel kézbe és többek között a szovjet hadsereg is lakott itt, a szokásos áldásos tevékenységükkel együtt (kifosztottak mindent, ami még ott maradt). Végül az 1970-es években ébredtek rá, hogy elsőrendű turisztikai látványosságot lehet a helyből csinálni. Fort Spitzberg-Ostróg erődöt (a szemben lévő kisebb erőd) már helyreállították, ez az erőd felújítás alatt áll, de a nagy része már kész és látogatható. A többi 4 tag vagy teljesen elpusztult, vagy alig található meg belőlük valami, így gondolom, azok úgy is maradnak majd. Ha valaki keveset akar gyalogolni, akkor a kisebbik, Fort Spitzberg-Ostróg erődöt látogassa meg, mivel egyikhez sem lehet autóval felmenni és az az alacsonyabban fekvő. Az út melletti parkolóban kell hagyni a kocsit (parkoló díj). Amennyiben ehhez az erődhöz akarunk felmenni, így kb. 1 km-es sétaút vár ránk a régi autóúton. 15-20 perc alatt kényelmesen fel lehet sétálni. Ha megváltottuk a jegyeket, egy szép hosszú alagúton bejutunk az erőd közepébe. Itt látjuk, hogy az erőd magjának 3/4-e már fel van újítva. Itt találunk egy kis kiállítást és 'Hilton' WC-ket. Ha körbe akarunk tekinteni az erődről, fel kell menni az erőd tetejére, erre lépcső és fedett rámpa is a rendelkezésünkre áll (a rámpán feltehetőleg a lovak tudtak felmenni, vagy ott vontatták fel az ágyukat). A felső rész teljesen körbejárható és igen jó a kilátás is 360 fokban. Szemben láthatjuk az Ostróg erődöt. Az is látszik innen, hogy a várárokkal kapcsolatban még vannak azért teendőek, de szemmel láthatóan dolgoznak rajta. Érdemes a kazamatákba is bemenni, jól ki vannak világítva és itt található az erőd kútja is. Főleg meleg időben kellemesen hűvös az éghajlat.
Vezetés nincs, mindenki a maga ütemében tudja a helyet megnézni (ez roppant szimpatikus megoldás). Érdekes a hely és szép a környezet is (valamint erősen eltér a környék egyéb látnivalóitól) ezért nagyon ajánlom a megtekintését (főleg fiúgyerekes családoknak, de a lány unokámat is nagyon érdekelte a hely, neki mindenhová be-, fel-, le- és kimennie kell mindenhol, hogy mindent megnézzen. Semmit ki nem hagyna!!)!!