Szakkára az egyik leggazdagabb régészeti lelőhely Egyiptomban. Az itt látható emlékek a legkorábbi egyiptomi síroktól a kopt keresztény kolostorokig több mint 3000 év történetét ölelik fel. Szakkára az óbirodalmi főváros, Memphisz királyi temetkezőhelye, nekropolisza volt. Ahogy nőtt Memphisz, úgy nőtt tőle nyugatra a halottak városa is, amely végül 7 kilométer hosszan húzódott északról délre. Bár magasrangú hivatalnokok is hosszú ideig temetkeztek ide, Szakkára lassan háttérbe szorult és a nekropolisz, Dzsószer piramisának kivételével, maga alá temette a homok. Auguste Mariette találta meg 1851-ben a Szerapeumot és a régészek azóta rendszeresen tárnak fel újabb és újabb emlékeket.
Dzsószer lépcsős piramisa:
A szakkárai nekropolisz legjelentősebb építménye. Ez volt a gízai piramisok és az összes további piramis előfutára.
A nagyszerű építmény Dzsószer (III. dinasztia) építészének, Imhotep főpapnak a tehetségét dicséri, aki Krisztus előtt a 27. században még nem támaszkodhatott az elődök tapasztalatára. Korábban csak vályogtéglából épült alacsony, lapos masztaba emelkedett a királyok földbe ásott sírkamrája fölött. Imhotep alkotása mérföldkő az építészet történetében. Vályogtégla helyett kőből építette meg a hatalmas síremléket és egy masztaba helyett hatot, egyre kisebbet épített, egyiket a másik tetejére.
Az Imhotep tervei alapján épült hatalmas piramiskörzet is korszakalkotónak bizonyult és évszázadokon át ható például szolgált az egyiptomi művészet és építészet számára. Eredetileg 10.5 méter magas, szépen faragott kőfal vette körül a tágas csarnokokat, udvarokat, szentélyeket és kápolnákat. A délkeleti csarnoknál helyreállították az ókori fal egy részét a bástyákkal és beugrókkal együtt. Itt lehet belépni a szent körzetbe.
Pálmafatörzset mintázó oszlopok, összesen 40 szegélyezi a nagy déli udvarra vezető folyosót. Az udvart körbefogó belső fal dísze a kobrafejes szalagdombormű. A világ talán legrégibb falfirkája látható a piramistól keletre álló épület falán egy üveglap alatt. A Krisztus előtti 12 .században készítette egy látogató.
A piramis északi oldalán van a szerdab, a szoborkápolna. Ebben áll Dzsószer életnagyságú festett szobrának másolata. A szerdab falán szemmagasságban lévő nyílásokon át tartotta a halott király ká-ja (az egyik legfontosabb lélekforma) a kapcsolatot az élők világával. A szobor eredetije Kairóban, az Egyiptomi Múzeum-ban látható.
#64.