Sziasztok, Gábor vagyok!
Ahogy közeledik a Szombathelyről szóló beszámoló megírásának ideje, újabb és újabb régi (meg új) hely kerül elő, amit célszerűnek tartok külön bemutatni, egyszerűen azért, mert e nélkül a szombathelyi beszámoló túl hosszú lenne, másrészről célszerűbb egy egy jelentősebb úti célt egyedileg bemutatni, hogy a látogató könnyebben tudjon közöttük eligazodni.
Egy ilyen régebben is már meglátogatott hely az Iseum (újabban Iseum Savariense). Hát ez az első, ami nem igazán nyerte el a tetszésemet. Először talán 1970 környékén láttam, egy klasszikus romkert formájában. Jelenleg úgy néz ki, hogy túl vagyunk egy uniós felújításon (több, mint 1 milliárd Ft!) és ezzel sikerült egy olyan steril valamit létrehozni, ami esetében (kizárólag saját véleményem) én úgy érzem, hogy a kevesebb több lett volna. Az látszik, hogy igen sok pénz lett beleölve, de szerintem pont az életet hagyták ki belőle. Pedig az elhelyezkedése nagyon jó, a Főtértől kb. 3-4 perc alatt el lehet ide jutni, de nekem nagyon rideg az egész. Az egész abból indult ki, hogy az első állapotot nem tartották korszerűnek és még valami állagromlás is volt benne. Ettől még lehetett volna valamivel élettel telibb dolog. Meg ráadásul egy olyan valaki vagyok, akit egy Lapidárium (kőtár) nem igazán tud lázba hozni, legyen az akármilyen modern. Na ennyit az Én véleményemről. Azért aki akarja, nézze meg.
Az Iseum mellett található a Képtár épülete, annak végigfutó teraszáról készítettem a fényképek zömét, mert éppen valami rendezvényre készülés miatt a terület zárva volt. Az Iseummal szemben található a Bartók terem és a Zsinagóga (ami persze ugyanaz, csak kívülről ez nem derül ki). Szombathely a Bartók kultusz egyik fellegvára. A Bartók Béla nevét viselő hangversenyterem ad otthont a Savaria Szimfonikus Zenekar próbáinak és fellépéseinek. A félreértés abból adódhat, hogy a név nem a Zsinagógán szerepel, hanem egy mellette lévő, vele egybeépült modern épületen. Ettől persze a Bartók terem a Zsinagógában található.
Maga a Zsinagóga egyike az első tornyos zsinagógáknak. A zsinagógát Ludwig Schöne bécsi építész tervei alapján 1880-ban építették. Hangversenyteremmé 1975-ben alakították át. Az egyik legjobb akusztikájú koncertteremnek tartják. Az újabb felújítás 2007-ben történt, ettől fogva egy európai színvonalú koncertterem áll a közönség rendelkezésére. Persze a Zsinagógát célszerűbb először kívülről szemrevételezni (belül meg úgyis csak a koncertek idején tudnánk nézelődni), laikusként nekem teszik a helyreállítás minősége. A nyers tégla felületek, a tornyok, a hagymakupolák igen reprezentatív külsőt kölcsönöznek neki.