Tibolddaróc község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Bükkalja borvidék központjában.
Fekvése: a Bükki Nemzeti Park határán, a hegység déli oldalán a kácsi patak védett völgyében helyezkedik el. Szőlő és szántóföldjei, valamint erdőterületei több völgyet is magába foglalva messzebbre nyúlnak. ,A falucska két főutcás település szerkezettel és egy domboldalon elhelyezkedő többszintes pincefaluval rendelkezik. Tibolddaróc a jelenlegi formájában, a Török Hódoltság után alakult ki. Először Alkács és Középkács néven említik, Örsur kaliz földművesei igyekeztek a vidéken szőlőtermesztéssel és borkészítéssel kihasználni a kitűnő területi adottságokat.
A Kácsi-patak völgye lakott hely volt már a történelem előtti időkben, ezt bronzkori leletek is bizonyítják.
A Tiboldok, Őrsur leányági örökösei, a helység névadói.
A Daróc név eredete három bizonyításra váró megoldást is tartogat:
* posztóból készített zeke vagy nadrág,
* vadfogó,
* Attila fejedelem holttestét ezüst koporsóba helyező sámán neve.
Műemlék és műemlék jellegű épületekben gazdag a település. Néhány kastély és kúria, valamint vár, szobor és szoborcsoport és szépen gondozott helytörténeti gyűjtemény jelzi, hogy vannak tradíciók, a múlt dicsősége, fényes jövőt keres. A nyugalom és a madárdalos csend, valamint a Bükk hegységből folyamatosan érkező csodálatos jó levegő ad, ma már igazán értéket a településnek. A falu déli határában aszfaltos út mellett, a patakparton melegvízforrás van lefojtva. A 1960-as évek elején kőolajat kerestek és 73 fokos melegvizet találtak, ami olyan erővel tört fel, hogy alig tudták elfojtani.
Nevezetességei közé tartozik a Bottlik mauzóleum. A Bottlik-család sírhelye önkormányzati gondozásban van. Fehér mészkőből és márványból épített, keleties hangulatú mauzóleum. A belső térben egy fehér márványból készített angyal és egy kiságy szoborkompozíció - megragadóan csodálatos művészeti alkotás - a kisgyerekként meghalt Bottlik gyermek emlékére.