A Nagy Lovagterem, tehát az előző bejelölésünk tulajdonképpen a Várcsárda alatt van.
Nézzük hogyan vélekednek saját maguk a csárdáról:
Ha valami igazán magyarosra vágyik, térjen be a szálloda szomszédságában található Várcsárdába, ahol nyáron diófák árnyékában, télen pedig a cserépkályha melege mellett helyi ételekből lakomázhat, jófajta magyar borok kíséretében.
A Várcsárda szomszédságában található a mintagazdaság, ahol tyúkok, szürkemarhák, mangalicák, szamarak, kecskék és mindenféle más háziállatokat tartanak meglehetősen jó körülmények között. A mintagazdaság széles termékeiből a hotelben is vásárolhatunk, igazán jó áron.
A jelölőtől délkeleti irányban láthatjátok a műholdas képen a Lovagi Arénát, ahol nyáron, jó időben kerülnek megrendezésre a Lovagi Tornák addig, amíg a vár felújítása be nem fejeződik, illetve a lovagok is itt edzenek, készülnek fel a bemutatókra.
A jelölőtől déli irányban van a legelő, ide szokták kihajtani a lovakat, illetve a legelőtől balra vannak kiállítva a Sümeg várának ostromlásához használt kőhajító gépek, vagy mik. :-) No meg játszótér, libikókával, hintával, stb.
A turista buszok is itt állnak meg a parkolóban, tehát megtalálhatjuk a szokásos bóvliárusokat is, a gyerekeknek szánt műanyag pisztolyokkal, nyilakkal, meg egyéb használhatatlan kínai játékokkal egyetemben. Felnőttebbek számára ajánljuk a fazekasboltot, vagy magát a kékfestőt.
Mindenféleképpen meg kell még említenünk, hogy a csárda helyén egykoron Kisfaludy Mór háza állt! Az 1848-as honvéd alezredes ebben a házban élt és halt meg egykoron. Emlékét tisztelettel őrzik Sümeg város polgárai.
Pár szó róla: Kisfaludy Mór (1814, Tét - 1893, Sümeg)
Győri tanulmányai után katonai pályára ment, majd a bécsi testőrségnél szolgált. Őrnagyi rendfokozatot ért el, de 30 éves korában leszerelt és Sümegre költözött.
A költő Kisfaludy Sándor unokaöccse volt, nagybátyja támogatását messzemenően élvezte. 1848-ban megnősült, ezt követően a szabadcsapat szervezése és esküje a sümegi vásártéren, s a nemzetőrzászlóalj szervezése kötötte le. Végigharcolta szabadságharcunk dicső helyeit. Kisfaludyt a fegyverletétel Aradon érte ugyan, mégis hazajött, azután Zalagyömörőn húzta meg magát. Haynau katonái itt fogták el, visszavitték Aradra, majd halálra ítélték. A halálos ítéletet 16 év várfogságra változtatták, amelyből nyolc évet Aradon, hatot pedig Kufstein várában töltött. Ismerősei közbenjárására két évvel előbb szabadult. Egy év csendbiztosi szolgálat után végleg Sümegre költözött, zárkózott életet élt. Némaságával, a rendszert semmibe vevő magatartásával tüntetett.
# 438.