A szurdok, amelyet a Radovna folyó vájt ki, Gorje közvetlen szomszédságában fekszik, körülbelül 5 km-re észak-nyugatra Bledtől. 1891-ben fedezte fel Jakob Žumer, Gorje polgármestere és Benedikt Lergetporer térképész és fotós. Természetes formájában járhatatlan volt, és mivel Bled turisztikailag folyamatosan fejlődött, a szurdokot hamarosan rendbe hozták és megnyitották a nyilvánosság számára. Természetes szépségei miatt a Vintgár-szurdok Szlovénia legfontosabb turisztikai látnivalói közé tartozik, a látogatók száma évről évre növekszik.
Az 1,6 km hosszú Vintgar-szurdok a függőleges sziklafalas Hom és Boršt közé ékelődik be, a szurdokot a Radovna folyó vízesései, medencéi és zúgói teszik felejthetetlenné. A szurdokon keresztül a folyó felett lévő fahidakon át, és a sziklák oldalához rögzített fafolyosókon tanösvény vezet, amely a 13 m magas Šum-vízeséssel fejeződik be.
A Vintgar-szurdokban két, emberi kéz által épített, látványosság található. A bohijni vasútvonal egyíves kőhídja, amely 1906-ban épült és 33,5 m magasban halad át a szurdokon, valamint a gát, ahonnan a víz a 'Vintgar pod Šumom' kisebb vízerőműhöz vezet el.
Az egyik magyarázat szerint a ’vintgár’ szó a német Weingarten elnevezésből ered – szőlőültetvények a közeli Podhum-ban –, a másik magyarázat szerint onnan, hogy a szurdok keresztmetszetének alakja a borospohár alakjára emlékeztet.
A különleges éghajlati és mikro domborzati körülmények miatt, a Vintgar szurdokban számos olyan növényfaj található, amely különbözik a területre jellemző növényzettől. Ezek felfedezését Janez Šafer amatőr botanikusnak tulajdonítják (eredeti „szakmája” pap volt), majd Ivan Godec tette közé 1899-ben, a 'Dom in svet' („Otthon és világ) című folyóiratban megjelent cikkében.
Sajnos nemcsak a Száva vízeséssel, hanem a Vintgar szurdokkal sem volt szerencsénk. A tél igen nagy pusztítást végzett a szurdokban, így aztán egy leküzdhetetlen akadály miatt kb. félútról vissza kellett fordulnunk. A munkások ugyan gőzerővel dolgoztak, hogy a szezonra járható legyen, de ez rajtunk már nem segített. (Egy kicsit gyanús volt, hogy nem kellett belépőt fizetni, de nem láttunk figyelmeztető táblákat és senki sem állított meg).