Olaszul: Orsera
A középkori latin dokumentumokban különböző változatokban találhatjuk meg: Ursaria, Ursarium, Vrsarium, Orsaria…
Az Ursaria nevet a teljes partvonalra használták Funtana falva és a Lim-fjord között. Néhány nyelvész szerint az öreg mediterrán ''ur'' szó – jelentése ''forrásvíz'' – maradt meg az Ursaria név elején.
Miközben az ókori tengerészek végighajóztak Isztria nyugati partjainál és itták a vizet a forrásból Funtana és Vrsar között, így merült fel az Ursaria név. A római és bizánci időkben is ezen a néven volt ismert Vrsar. A középkor elején a Szlávok (Horvátok) a kiejtésükhöz igazították az ókori nevet. A horvát verzióban az ''u'' átalakult ''v''-re. A végén lévő ''ia'' eltűnt, ami a horvát ''Vrsar'' nevet eredményezte.
Az olasz Orsera név a régi Ursaria névből alakult ki. Pietro Coppo, egy a XVI. században élő olasz geográfus, tévesen összekapcsolta az Orsera nevet az egyik patrícius Orsini családdal, azt állítva, hogy egy tagja ennek a családnak letelepedett Vrsarban és ő adta a város nevét. Az Orsera név másik magyarázata, miszerint a ravennai Urso érsek után kapta a nevét, hasonlóan téves.
Hát, nagy általánosságban ezt lehet fellelni az interneten Vrsar városról, de a webcímnél megadtunk egy linket, ahol sokkal-sokkal több infót lehet begyűjteni a városról, s annak történelméről...már akit érdekel.
Mint azt már korábban említettük, augusztus 4.-én érkeztünk a város mellett található Koversada kempingbe, de a városlátogatással egészen 12.-ig vártunk, mert ekkor kezdődött a: Ribarska Festa, azaz a Halászok Fesztiválja.
A műholdas képen a kikötőt jelöltük be, ahol a fesztivál zajlott. A műholdas kép igen szép, egész jól kivehető rajta minden, mert nem a fesztivál idején készült. Tessék elképzelni ezt a képet úgy, hogy kb. 12 ezer ember van rajta (Vrsar lakossága kb. 2650 fő). Egyszerűen hihetetlen volt. A parton hömpölygött a tömeg, nem volt egy szabad négyzetméter sem, ahol ne lett volna valami. 5 színpad volt felállítva, a különböző zenei stílusoknak.
A jelölőnknél egy bulizós, leginkább horvát klasszikus pop és nóta egyveleget játszó banda zenélt, a keleti partszakaszon leginkább Záray-Vámosi és Korda-Balázs korú énekesek szórakoztatták a népet, de nem minket. :-)
A műholdas kép alsó részén látható füves területen volt a kipakolós, piaci vásár, no meg a vurstli, mindenféle játékokkal a gyerekeknek.
A déli parton kemény rockzene szólt, továbbhaladva a parton nyugat felé, egy rock'n'roll banda szórakoztatta a nagyérdeműt.
Egészen nyugatra, szinte az utolsó szállóban, ahol egy szép színes szökőkút is megtalálható, a bécsi fiatal filharmonikusok játszottak elképesztő hangerővel és virtuozitással, nem csak klasszikus zenét. Akármilyen hihetetlen, itt volt a legnagyobb tömeg! Mi be sem fértünk, csak a bejáratnál állva tudtunk egy kicsit lábujjhegyre állva bekukkantani. :-)
Ami kicsit zavaró volt, az a hihetetlen halszag, ami persze egy halász fesztivál elengedhetetlen velejárója, nemde!? A kikötőt nem is igazán az éttermek uralták, persze abból is van bőven, hanem maguk a halászok, hisz róluk szólt az egész banzáj. Elképesztő módon, a halászhajókról, az aznap reggel frissen fogott és lejegelt halakat és egyéb tengeri herkentyűket, kagylót, rákot, stb. sütötték ki helyben, a halászhajó előtt felállított kis alkalmi sütödéikben. Hozzá frissen csapolt sör, üdítő, grappa, meg minden ami kell.
Hogy a sport se maradjon ki a szórakozásból, (vagy szórakoztatásból!?) a tengerben, a tengerből elkerített pályán két vízilabdacsapat vívott szoros mérkőzést. Hogy ki nyert, nem tudjuk, azt sem, hogy ki játszott kivel, de nem is az volt az érdekes. :-)
Egyszóval fantasztikus, nyaralásunk legjobb bulizós napja volt. ,-)
A város most meglepő módon nem érdekelt minket, bár rengeteg a látnivaló és a műemlék:
Szent Foschka templom:
XVII. századi reneszánsz nevezetesség. A templomban vallási festmények gyűjteménye található.
Szent Martin templom:
A templom alagsora a Vrsar hegy legmagasabb pontján fekszik, 1804-ben alapították. Az építkezés megszakadt a XIX. században és végül csak 1935-ben fejeződött be. A templomot ugyanabban az évben szentelte meg Poretch Trifun Pederzolli érsek. A templom belsejét egy három részből álló folyosó alkotja kőoszlopokkal, boltívekkel és vallásos festményekkel.
Szent Anthon kápolna:
Kis templom, közel a régi városkapuhoz, amelyet a XVII. században építettek reneszánsz-barokk stílusban. A kápolna helyet ad minden évben a művészeti kiállításoknak.
Szent George kápolna:
Román stílusban épült, a Szent George szigeten található, Vrsar kikötője öleli körbe.
Szent Mary bazilika:
Vrsar kikötőjében található. Története a korai középkorban kezdődik.
Régi városkapu:
A Szent Foschka templom közelében található. A XIII. században épült egykori városfal része. stb...
# 462.