Az utca mai képe eléggé elüt attól, amit az ír arisztokrata, Luke Gardiner megálmodott. Amikor megvette ezt a földet, parádés házakkal övezett sétányt tervezett. Álma azonban rövid életű volt. A Carlisle (ma O'Connel) híd megépítésével (1790) az utca a város észak-déli tengelyévé vált. Ráadásul az 1916-os húsvéti felkelésben és a polgárháború alatt sok épület elpusztult. 1960 óta sok épület helyére neonfényes gyorsétkezdék, áruházak, vagy szórakozóhelyek kerültek. Csak kevés nagy múltú épület maradt meg: a postahivatal (GPO, 1818), a Gresham Hotel (1817), a Clery's bevásárlóközpont (1822), és a Royal Dublin Hotel, melynek egy része magában foglalja az utca egyetlen eredeti lakóházát.
Az utca déli végén, a híd után, áll Daniell O'Connel masszív emlékműve. John Foley építette és az 1864-es alapkőletétel után, 1882-ben leplezték le.
Feljebb, a postahivatallal (GPO) szemben áll az 1913-as dublini lázadás vezetőjének, James Larkinnek (1867-1943) a szobra, 1981-ből.
A postahivatal 1818-ban épült az utca közepén. 1916 húsvét hétfőjén az ír önkéntesek és az ír polgári hadsereg megszállta az épületet. Patrick Pearse a lépcsőről olvasta fel az Ír Köztársaság Kiáltványát. Az angolok gránátjai egy hét után kiűzték az épületből a lázadókat.
Kezdetben az írek elítéklték a felkelést. Gyökeres változás állt azonban be, amikor pár hét múlva a 14 vezetőt elfogták és a Kilmainham Gaol börtönben kivégezték őket.
Az O'Connel Street egyik legújabb érdekessége a Fény Oszlopa (Monument of Light) azon a helyen áll, ahol korábban Nelson emlékoszlopa állt. A 120 méter magas rozsdamentes acélkúp alapja 3 méter átmérőjű, a tetejét pedig egy 10 cm-es lencseüveg csúcs díszíti.
A következő szobor Theobald Mathew atyáé, a Teljes absztinencia mozgalom alapítójáé.
Az utca északi végén Charles Stewart Parnell (1846-1891) szobra áll, a Home Rule párt vezetőjét Írország koronázatlan királyának szokták nevezni.
A szobor mögött, az utca bal oldalán áll a Gate Theatre. A nemzetközi kortárs darabok előadásairól híres színházat Hilton Edwards és Mícheál MacLiammóir alapította 1928-ban. Itt vitték először színre James Wattson és a tizenéves Orson Welles drámáit.
Az O'Connel Street-el párhuzamos, két utcával arrébb található a Moore utcai piac. Friss zöldségek, gyümölcsök, színes virágok... sajna amikor ott jártunk, már bezárt. :)
#26.