Sziasztok, Gábor vagyok!
Találtam ezen a környéken egy újabb érdekes helyet. Ez Gornja Radgona - Bad Radkersburg, egy szintén határral szétszakított város. Most a szlovén oldalra látogatunk el. Az itt lakó szlovén és német ajkú lakosok között már az 1800-as években igen feszült volt a viszony. Az I. világháború lezárása után az egész város a Szerb-Horvát-Szlovén királysághoz került (egyszerűen elfoglalták az osztrák oldalt is), de 1919-ben egy felkeléssel kiszorították Őket a Mura déli oldalára (most itt vagyunk). A II. világháború vége felé a szovjet csapatok dél felől támadták az itteni Wehrmacht csapatokat, akik visszavonulásuk után a Mura hidat felrobbantották. A háború után a jugoszláv oldalról a német ajkú lakosság átmenekült az osztrák oldalra, így a szlovén oldalon gyakorlatilag etnikailag tiszta település jött létre. A fagyos viszonyok miatt a felrobbantott hidat sem építették újjá egészen 1969-ig, ekkor Tito marsall és az akkori osztrák elnök adták át az új hidat.
A városban nem sok látnivaló van (annál több az osztrák oldalon, de arról majd később), így most a város felett magasodó várról fogok írni.
A vár két részből áll: az alsóbb szint az első udvar, itt a gazdasági épületek vannak, innen egy felhajtó rámpán jutunk fel a felső várba (kb. 8-10 m-el van magasabban). A vár külső és belső oldalfalai is egyszerűek, viszonylag kis, de főleg a belső oldalon szép ablakokkal. A II. világháború alatt és után sokáig iskola is működött itt, de később Milah Herzog 99 évre kibérelte. Jelenleg szépen rendbe van hozva, szálloda, vendéglő működik benne. Sajnos az osztrák oldalról nem lehet képet készíteni a várról (pedig impozáns lenne, ahogy a Mura felett a várdombon pózol), mert a folyó felőli oldalról a fák teljesen eltakarják. Én azért egy kilátó teraszt tettem volna a folyó felé, nagyon szép rálátás lenne a Murára és Bad Radkersburgra.