Újlak Horvátország legkeletibb városa, a horvátországi Szerémség központja, amely már a római idők óta híres boráról. A középkor óta vár áll itt magas falakkal, tornyokkal és megerősített épületekkel. A védművet 1365-ben erősítették meg ismét, a város pedig Nikola Kont birtokába került, akinek családja később felvette az „Ilok grófja” címet, azaz ez volt a magyar történelemben is híres Újlaki család székhelye. A török hódításig a mai Szerbiához és Horvátországhoz tartozó Szerémség volt Magyarország legjobb bortermelő vidéke. Ezt a címet a 16. századra Tokaj vette el tőle.
A 15. században az erődön belül építették fel a Kapisztrán Jánosról elnevezett templomot és kolostort. Kapisztrán János ferences rendi szerzetes volt, aki hősiesen küzdött Hunyadi János oldalán az 1456-os nándorfehérvári csatában, majd a csatát követően áldozatul esett a kitörő pestisjárványnak. Kapisztrán síremléke ma is az újlaki templomban található. 1526-ban török kézre került a város, s fontos adminisztratív és katonai központ lett a 16. században. Az erődben dzsámikat és fürdőket létesítettek a törökök. A templomot és a kolostort mostanában újították fel, a kettő között jól látható a régi várfal, és a török fürdő egyes részei is megmaradtak. 1683-ban Livio Odescalchi parancsnok, aki a bécsi csatában tűntette ki magát hősiességével, megkapta az osztrák császártól Újlak városát. Az új birtokos U alakú uradalmi épületet emeltetett itt, ami Odescalchi-kastélyként vált ismertté.
Ma gyűjtemény, étterem és közintézmények, valamint a Városi Múzeum régészeti és néprajzi gyűjteménye került itt elhelyezésre. A kastélyt ott jártunkkor éppen felújították, így belül nem tudtuk megtekinteni.