1014 m.
Kékestető - Nemzetközi Békehegy.
Kékestető csatlakozik ahhoz a több száz jelentős, szép és gondolatébresztő helyhez, amelyet az egész világon a béke és a népek barátságának szenteltek.
Kékestető: Magyarország legmagasabb pontja.
Béke: A legnagyobb emberi teljesítmény.
Hát ez olvasható azon a táblán, amelyet a nemzeti színű kő talapzatán találtok meg. Szabó Gyula polgármester állíttatta.
Továbbá...
Kékestető az ország legmagasabb pontja, 1014 m.
A nemzetiszínű kőhöz szinte mindenki elzarándokol, ami közvetlenül a TV-torony alatt található.
A Kékes klimatikus viszonya asztmatikus betegségekre, idegkimerültségre egyaránt gyógyító hatással van.
Már az 1897-ben megjelent Mátrai kalauz említi Kékest.
Ám több mint hatvan évvel később, az 1960-as évek elején megjelent Mátra útikönyv is arról írt, hogy bármilyen furcsa is, de az ország legmagasabb hegyén még kilátótorony sincs. Így az 1960-as években, aki a panorámában akart gyönyörködni, annak a Távközlési Kutató Intézet 8 emelet magas, kőből épült tornyába kellett felmásznia, természetesen külön engedély birtokában.
Ma ez a Hegycsúcs szálloda épülete, családias hangulattal, hiszen szintenként csupán egy-két szoba áll rendelkezésre, köztük tágas apartmanok a 2001-ben befejeződött felújításnak köszönhetően. Az épület adta kis ablakokból pedig nincs szebb látvány, mint a hajnali hóesés. A szálloda legfelső szintjéről kiváló panorámában gyönyörködhet a vendég.
A szálloda mellett találjuk a TV-tornyot, mely a 70-es években készült el, ám csak jóval később alakították ki a kilátó részét. A páratlan körpanoráma kedvéért érdemes felmásznunk a 45 méter magasan lévő kilátó szintre.
Kékestetőt a legtöbben a téli időszakban keresik fel, az itt működő sípálya kedvéért. Érdekesség, hogy például 1943-44-ben 154 havas nap volt itt, tehát az év majdnem felében hótakaró borította a Mátra legmagasabb részét. 1970-ben viszont 221 volt a ködös napok száma, ami szintén meglepően magas szám. A legtöbb csapadék 1958. június 11-12-én esett, 228 mm. A különleges meteorológiai adatokhoz tartozik, hogy a napsütéses órák száma is jóval magasabb itt, mint az országos átlag.
A Sas-kőhöz leereszkedve gyönyörű kilátást élvezhetünk. Az I. világháborúban elesett turisták emlékére állíttatta Magyar Turistaszövetség 1930-ban a Sas-kő csúcsán az emlékoszlopot.
A jelzett turistautakon kisebb-nagyobb körtúrákat tehetünk, a hosszabb kirándulást kedvelők Parádra, Mátraházán keresztül Mátrafüredre, vagy a Csór-hegyen át Galyatetőre is eljuthatnak. A fotózást kedvelőknek az egyik kedvelt célpontja a Sas-kő és környéke.
# 205.