A lelkes lokálpatrióták által létrehozott intézmény kezdettől fogva arra törekedett, hogy megmentse és összegyűjtse a Balaton környékének történeti, régészeti, néprajzi és természettudományi értékeit. A kultuszkormányzat, Festetics Tasziló herceg és a város támogatásának köszönhetően 1928-ban felépült az a neobarokk épület, amely ma is otthont ad a múzeumnak.
1937-ben ideszállították Sümegről a híres Darnay Múzeum anyagát, ezzel a Balatoni Múzeum a Dunántúl egyik leggazdagabb gyűjteményévé vált. 1945. márciusában nyugatra szállítás közben bombatámadás érte a szerelvényt, így a múzeumi tárgyak 90%-a elpusztult. Szakemberek lelkiismeretes munkájának köszönhetően a veszteségek nagy részét mára pótolták, állandó kiállítások szinte kizárólag saját tárgyakat tartalmaznak.
Az 1980-as évek elsõ felében az egész épületet felújították, 1986-ban pedig az emeleti 11 teremben megnyitották az új állandó kiállítást „A Balaton és az ember” címmel, amelyben bemutatjuk az itt élõk sokrétű kapcsolatát a tóval és a tó környékével. Látogatóink megismerkedhetnek a tó kialakulásával, növény- és állatvilágával, a halászat, a földmûvelés és a kerámiakészítés történetével, 7 évezred régészeti leleteivel, a környék népviseletével, a fürdõkultúra és a hajózás történetével.
További túra - és egyéb videóért iratkozz fel YOUTUBE csatornámon: https://www.youtube.com/user/MCBUBU0