A Nemzeti Színház - Prága a Séta Prágában elnevezésű útvonal nyolcadik helyszíne.
Ez az arany oromzatával tündöklő színház a cseh kultúrális újjászületés jelképe.
A Josef Zítek tervezte és jórészt adományokból finanszírozott épület építését 1868-ban kezdték. 1881. augusztus 12.-én, csak néhány nappal a megnyitó előtt azonban tűzvész pusztította el és szinte a porig égett. A tüzet állítólag a tetőn dolgozó fémmunkások okozták. Hat héttel (!) később azonban elegendő pénz gyűlt össze arra, hogy a színházat újjáépítsék. Ekkor azonban Josef Schulz kapott megbízást az újjáépítésére. Az akkori idők legjobb cseh művészei mind hozzájárultak az új színház díszítéséhez. Végül két évvel később, 1883-ban nyitotta meg kapuit, Smetana: Libuše című operájával, mely a cseh történelmi legendákból merít.
Az 1970-1980-as években a színházat helyreállították és Karel Prager Új Színpadával (Nová Scena) egészítették ki.
Mögötte a Laterna Magika található, (melyet már az előző bejegyzésünkkor említettünk) és a filmet, a színházat, a táncot és a fényjátékot hivatott egyesíteni.
A színház főbejárata feletti ötárkádos loggiát Josef Tulka: Öt dal című lunettái díszítik, melyet azonban nem sikerült lencsevégre kapnunk, mert az egész homlokzat fel volt (van) állványozva, felújítási munkák miatt.
Az első képet a színház belső udvaráról készítettük, ahol nyaranta szabadtéri színpad működik. Ha sütött volna a nap, akkor az aranyszínű tetőterasz alatt állítólag égszínkékben kellene pompáznia a csillagokkal borított tetőnek, ami a tökéletességet jelképezi, amire minden művésznek törekednie kell.
A második képen, a Národní utca felőli oldalon, jobbra mindjárt az Új színpad látható, a mögötte lévő fényes épület pedig a Laterna Magika.
Ha a ...felállványozott... képet nézitek, akkor azon látható még a Bohuslav Schnirch által tervezett, a Győzelem istennőjét hordozó bronz hármasfogat.
A Moldva felőli oldalon Antonin Wagner, művészeteket jelképező szobrai sorakoznak.
Belül nem jártunk, ezért nem is térünk ki a kimondhatatlan nevű cseh művészek remek festményeire, freskóira és egyéb alkotásaira. Helyette inkább megadjuk a színház webcímét, akit behatóbban érdekel, az nézzen utána ott. ,-)
# 516.