Newgrange a világ száz csodáinak egyike!
Európa egyik legfontosabb folyosósírjának eredetét homály fedi. A kelta hagyományok szerint Tara legendás királyai nyugszanak itt, de a sír ennél jóval korábbi. A Krisztus előtt 3200-ban épült sírt egyik megszálló sereg sem bántalmazta. 1960-ban kezdték el kiásni.
A téli napfordulón, december 21.-én a nap megvilágítja az egész sírkamrát, ez tehát a legősibb napvizsgáló a világon!
Newgrange és Knowth csak a Visitor's Centre által szervezett túrákon tekinthető meg. A hosszú sorok elkerülése érdekében nyáron tanácsos korán érkezni. Mi igaz szeptemberben voltunk itt, reggel 8 felé értünk oda, mégis csak 11:30-ra kaptunk időpontot. :(
Newgrange fala, mondhatni a sírfront körüli tartófalat a környéken szétszórva talált kvarc- és gránitkövekből építették újjá.
Anno 70 év alatt épült fel, viszont 1962-1975 között igyekeztek az eredeti szerkezetet a lehető leghívebben helyreállítani. A bejárat előtt áll Newgrange legdíszesebb szegélyköve, ami a sír körüli kőkör egyik alkotóeleme. A feltételezhetően 35 kőből 12 maradt ránk.
A folyosó. December 21.-ének hajnalán a napsugár áthatol a (csak ennél a sírnál látható) bejárat feletti résen és a 19 méter hosszú folyosót végigpásztázva megvilágítja a sírkamra középső fülkéjét.
A sírkamrában három fülke, avagy cella van. Az északit világítja meg a nap a téli napfordulón. A kamra mennyezete 6 méter magas, kupolás szerkezetű, mely teljesen sértetlenül megmaradt. Az egymást átfedő kőlapokat egyetlen kősapka fedi és mindez teljesen vízzárónak bizonyult az elmúlt 5000 év alatt!
#43.