A Pula - Amfiteatar a Séta Pula-ban elnevezésű útvonal második helyszíne.
A pulai ellipszis alakú amfiteátrum a ma is létező 6 (!) legnagyobb római amfiteátrumok közé tartozik.
Eredetileg Claudius császár építtetett ide egy kis arénát, majd ezt Vespasianus császár, Krisztus után 79-ben megnagyobbíttatta, hogy gladiátorjátékokat is lehessen benne rendezni. Amikor felépítették, az amfiteátrum széles üléssorain 23.000 fős nézősereg tudott leülni, illetve fért el és kb. 20 bejárata volt. Egészen a XV. századig épen fennmaradt, ám ekkor azonban a kő egy részét elhordták. :-(Mint általában mindenhonnan)
Először az Illír Tartományok francia kormányzója, Marmont marsall állíttatta helyre. Nemrégiben ismét felújították, így koncerteket szerveznek benne, ahol a komoly és könnyűzenei hangversenyeken 5000 néző vehet részt.
Az amfiteátrum fala, pontosabban a külső fala, igen jó állapotban maradt fenn. A tenger felőli oldalon háromszintes, az ellenkező oldalon kétszintes, mivel domboldalra épült. A domboldal kissé eltúlzott megfogalmazás, mivel építésekor az amfiteátrum közvetlenül a tengerparton állt, így mindenféle bemutatót tarthattak itt, még vízicsatákat is!
Legmagasabb pontján a külső fal 29,4 méter magas. A színpad 67,75 méter hosszú, 41,05 méter széles és eredetileg vaskerítés választotta el a nézőket a színpadon zajló eseményektől. Az üléssorok és a kerítés között 3 méter széles terület volt a személyzet számára. Az aréna alatt a főtengely mentén föld alatti folyosók futottak, itt voltak a börtönök, a gladiátorok és az állatok ketrecei, innét indultak sokszor utolsó útjukra, a színpadra. Az amfiteátrumban és más római épületekben fellelt régészeti leletek itt vannak kiállítva.
A külső falakat, úgymond négy torony fogja össze. A tornyok tetejét úgy alakították ki, hogy az ülésekre spriccelt illatosított vizet összegyűjtsék, de feltételezik, hogy egy olyan vasszerkezetet is tartott, amely a naptól és esőtől is védte a nézőket, ugyanúgy, mint a római Colosseumban is (ld. korábbi bejelölésünket).
A tornyok közötti boltívek is említésre méltóak. Az első két szinten 72 boltív található, a harmadik szinten pedig 64 nagy, téglalap alakú nyílás. A boltíveken keresztül világították meg a belső folyosókat, amelyeken át a nézők az amfiteátrum egyik szektorából, a másikba mentek. Külön folyosók vezettek az ülésekhez, hogy a nézők könnyen megtalálják a helyüket.
Érdekes módon azt hittük, hogy mivel a Colosseumot már láttuk Rómában, így ez nem lesz annyira érdekes, de nem így volt! Lenyűgöző látvány! Aki képes elmenni mellette és csak készíteni pár képet, az nem érdemli meg azt, hogy itt lehessen, de komolyan.
# 481.