A Pula - Zerostrasse a Séta Pula-ban elnevezésű útvonal hatodik helyszíne.
A Zerostrasse nem más, mint a pulai erőd alatt húzódó alagútrendszer, ami mind a mai napig óvóhelyként is szolgál, amellett persze, hogy nyitva áll a turista-nagyközönség előtt is.
Külön már nem térünk ki rá, de, hogy ne menjünk el szó nélkül az erőd, az Isztriai Történeti Múzeum valamint a Régészeti Múzeum mellett, pár szó ezekről is, amiknek mind itt van a bejárata, egy helyen.
A csillag alakú, négybástyás (fülesbástyás) erőd az otthona az Isztriai Történeti Múzeumnak. Az erődöt a velenceiek építették a XIV. században, a városközpontban lévő római Capitolium helyére. A négy tornyot összekötő falakról csodálatos panoráma nyílik a városra.
A közelben találjuk a II. századi színház romjait.
A Régészeti Múzeum az egykori német iskolában kapott helyet, a Porta Gemina mellett. A kiállítás Pulában és környékén előkerült leleteket mutatja be, a gyűjtemény időben az őstörténettől a középkorig terjed. A földszinten építészeti maradványok, mozaikok, oltárok és egyéb más tárgyak láthatók. Az első emeleti termekben lévő anyag a neolitikumtól a római korig terjed. A második emeleten három termet szenteltek a római kornak (pl. a Pula közelében lévő Nesactiumban talált fej nélküli női alak szobra is itt látható). Két teremben a késő klasszikus kortól a középkorig terjedő időszakot mutatják be. Különösen érdekesek a VII-XII. századi szláv sírkövek.
A múzeumban található Salamon (1063-1073) magyar király sírköve, aki (miután I. Géza elűzte a trónjáról) Pulában lett remete, majd halála után boldoggá avatták.
A Zerostrasse bejárata előtt áll a II.-III. században készült kétíves, díszes frízű kapu, nevezetesen az Ikerkapu (Dvojna vrata).
A közelében az egykori római városfal még ép részei is láthatóak.
# 485.