A Tatai Öreg-tó Magyarország egyik legidősebb mesterséges tava, amely még a honfoglalás előtt készült az Által-éren épített völgyzárógát segítségével. A tavat a középkorban is használták, és folyamatosan bővítették. A tó és a hozzá tartozó mocsárrendszer a tatai vár védelmét szolgálta, vizében kezdetben a Dunából származó halakat tárolták. Tata a 13-14. században keletkezett nagyobb település, mezőváros a tó körül. Zsigmond és Mátyás királyok alatt Tata királyi birtok, a Tatai vár királyi nyaraló, a török időben végvár. Tata 1727-től az Esterházy család birtokközpontja és a 18. században alakult ki a környék mocsarainak lecsapolásával ma is meglévő tórendszere. Az Öreg-tó maihoz hasonló formáját Mikoviny Sámuel neves vízrendezési mérnök tervei alapján alakították ki 1747-ben. A tó akkori területe ~600 hold (~345 ha) volt az Esterházy uradalom részeként halastóként használták, de voltak a tavon vízimalmok és egy vízi vágóhíd is.
A tó „öreg jelzője ma egyértelműen időset, régit jelent. Nem így volt ez évszázadokkal ezelőtt, amikor az „öreg kifejezés inkább nagyot jelentett, ami illik is a 200 ha-os vízfelületre.
Felülete 201,5 ha, térfogata 4,37 millió m3. A tó megengedhető legmagasabb vízszintjéhez (árvízszintjéhez) tartozó térfogat 5,8 millió m3. A tó állami tulajdonú, fő funkciója az árvíz tározása, kezelője 1965 óta az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a konkrét üzemeltetési munkákat Igazgatóságunk Tatai Szakaszmérnöksége végzi.
Az Öreg-tó a világ legfontosabb vízi élőhelyeinek védelmére született un. Ramsari egyezmény hatálya alá tartozik. A vonuló vízimadarak védelméről 1971-ben nemzetközi szerződést írtak alá az iráni Ramsar városában.
Az egyezményhez napjainkig számos (több mint 120) ország, köztük Magyarország 1979-ben csatlakozott. Az őszi-tavaszi madárvonulási időszakban több ezer madár, főleg vadludak, de sirály, réce és egyéb vízimadár is pihen a tavon és a tó közvetlen környezetében.
Az Öreg-tó és környéke ma természetvédelmi terület, de mivel szinte körülöleli Tata városa, pihenési, turisztikai célokat szolgál. A tó és a sok műemlék remek „díszlet a Víz, Zene, Virág fesztiválnak ez az új keletű barokk vigasság június utolsó hétvégéjén zajlik minden évben.
A tó elhelyezkedése (az Által-ér völgy iparosodott területeiről lefolyó vizeinek gyűjtőhelye) ökológiai helyzete és többcélú hasznosítása miatt számos vízminőségi, és vízmennyiségi (aszályos időszakban) problémával küzd. Ezen problémák leküzdésére állami és önkormányzati erőfeszítések történtek és történnek jelenleg is. A Tatai Öreg-tó és Tata város megtekintése bárkinek ajánlott és megér egy (vagy több) napos kirándulást a festői és természetközeli környezet bármely évszakban.
A tóhoz tartozik a Tatai várról készült lapom is:
http://www.awilime.com/utazas/helyszin/tata_tatai_var/jt
További túra - és egyéb videóért iratkozz fel YOUTUBE csatornámra: https://www.youtube.com/user/MCBUBU0