Prága tulajdonképpeni története itt, a Moldva folyó fölé magasodó várral kezdődött, még a IX. században. A vár falai által körbezárt épületek között volt három templom és egy rendház is. 1320 körül alapították a Hradzsin nevű negyedet a vár egy külső részén.
A vár épületkomplexuma számos átépítésen esett át, valamint az ismétlődő tűzvészek és inváziók ellenére a prágai várnak minden történelmi korszakából maradtak fenn olyan egyházi és világi épületei, mint a pazar gótikus Szent Vitus székesegyház, amelyre majd egy külön fejezetben térünk ki, avagy a várat fő szálláshelyéül használó utolsó Habsburg-házi uralkodó, II. Rudolf emeltette reneszánsz építmények.
A várudvarokat 1753-1775 között alakították ki, amikor az egész környéket késő barokk és neoklasszikus stílusban átépítették.
A vár 1918-ban a csehszlovák elnök rezidenciája lett és a Cseh Köztársaság jelenlegi elnökének is ott működik a hivatala.
Ha ti is a Hradzsin tér felől közelítitek meg a várat, akkor mindjárt az első dolog ami feltűnik, az impozáns, aranyozott kapu, az oszlopainak a tetején pedig Ignaz Platzer XVIII. századi szobrainak másolatai láthatóak, a Harcoló óriások.
A kapun áthaladva az első udvarba érünk, onnan pedig a Mátyás-kapun (1614) keresztül jutunk át a második udvarba.
Itt áll a Szent-Kereszt templom, egy díszes szökőkút, valamint (ahova a jelölőt is beböktük) a vár átalakított istállója, ami ma a prágai vár képtáraként működik, ahol számos reneszánsz és barokk festményeket tekinthetünk meg.
Mielőtt áthaladnánk a következő kapun, vessünk egy pillantást a kapu feletti ablakokra, hátha megpillantjuk a cseh elnököt, ugyanis ez az épület az ő rezidenciája. ,-)
...és tulajdonképpen ez volt az utolsó kapu, ami elválasztott minket magától a vár belsejétől, innen már rátok bízzuk, hogy merre mentek és mit néztek meg.
Ajánlott látnivalók:
Lőportorony
Ahol a korábban puskapor tárolására és harangöntödének használt épületben ma múzeum működik.
Régi királyi palota
A palota egységes homlokzata sok szép gótikus és reneszánsz termet rejt, valamint az egykori kancellária termének a falait és mennyezetét a hivatalviselők címerei díszítik.
Szent György-kolostor
A kolostorban kitűnő reneszánsz és barokk művészeti alkotások láthatók, mint pl. B. Spranger, Krisztus feltámadása című XVI. századi festménye.
Szent György-bazilika
A cseh királyi vérből származó Szent Ludmilla boltíves kápolnáját XVI. századi festmények díszítik.
Lobkowicz-palota
Itt látható a Nemzeti Múzeum történelmi gyűjteménye, valamint koncerteket is rendeznek itt.
Dalibor-torony
Melynek névadója nem más, mint az elsőként itt fogvatartott elítélt neve.
Arany utcácska
Az itt sorakozó festői kézművesüzletek a késő XVI. században épültek, amikor II. Rudolf 24 fős várőrségének szolgáltak lakóhelyéül. Csak egy századdal később költöztek be ide az aranyművesek, akik átalakították az épületeket, viszont igazából sohasem próbáltak meg itt aranyat előállítani, mert az üzleteik a vár másik végében voltak. Később nyomor negyed lett, a város szegényei és bűnözők lepték el a környéket, akiket csak az 1950-es években lakoltattak ki innen. Megpróbálták visszaállítani az eredeti állapotukat, a házak többségében ma üzletek vannak.
Néhány hónapig állítólag itt lakott Franz Kafka is a nővérével, valamikor 1916 körül.
Nos, ha átértünk a vár túloldalára, akkor egy szép hosszú lépcsősor fog levezetni, egészen a Malostranká metróállomásig.
# 524.