A Szent Vitus-székesegyház - Prága a Séta Prágában elnevezésű útvonal tizenhetedik helyszíne.
A város jelképének számító épületnek az építése 1344-ben kezdődött, de csak 600 évvel később fejezték be! A nagyszabású gótikus külső főként Peter Parlel munkája.
A székesegyházban temették el a jó Vencel királyt, de látható itt néhány szép műalkotás is, többek között Alfons Mucha XIX. századi különleges ablakai, vagy az 1920-as években, František Kysela által tervezett Rózsablak, mely a főbejárati kapu felett van és a Teremtés könyvéből vett bibliai jeleneteket ábrázol.
Magát a szentélyt is Peter Parlel építette, majd neogótikus stílusban állították helyre. Csodálatos boltozatát az áttört gótikus csipkézet bonyolult mintája ellenpontozza.
Szent Vencel féldrágakövekkel díszített sírja az oltárhoz kapcsolódik, s úgy tartják, hogy ez a kis kápolna a Szent Vitus-székesegyház legszebb látnivalója. Tündüs szerint viszont nem. Neki sokkalta jobban tetszett az Aranykapu, mely a székesegyház jobb oldalán van és tulajdonképpen a XIX. századig főbejáratként üzemelt. Különleges alkalmakkor (bár nem tudjuk, hogy mi számít annak, talán a Húsvét és Karácsony) ma is ezt használják. A kapu felett, XIV. századi velencei mesterek mozaikja, Az utolsó ítélet látható. Peter Parlel mesterségbeli tudása pedig sehol sem mutatkozik meg annyira látványosan jól, mint az Aranykapu három gótikus ívét támasztó, legyezőszerű finom bordázaton. Elképesztő, de sajna zo-nak ez sem elég, mert ő kifejezetten a gótikus épületek megszállottja, s mint ilyen megszállott, megszállottan keresi az ezekre az épületekre jellemző irányjegyeket, mint pl. furcsa arcok, vagy a vízköpők, amiből itt van épp elég!
Megpróbálunk pár megdöbbentő képet közzétenni lelkes olvasóink számára is, akik talán ezen képek hatására lesznek gótikus-fanatisták , avagy fanatikus gótikusok! :-)
# 525.